Nie kupuj tych choinek. Strata pieniędzy murowana
Choinki to część naszej tradycji bożonarodzeniowej, a ich dekorowanie dostarcza wiele radości. To już najlepszy czas na to, aby wybrać odpowiednie świąteczne drzewko. Jakie będzie najlepsze i o czym pamiętać podczas zakupów?
Co roku wielu musi wybrać między choinką sztuczną a prawdziwą. Jeśli decydujemy się na tę drugą opcję, to czekają na nas niemałe dylematy. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej choinki żywej nie jest prostym zadaniem, jeśli nie wiemy o kilku istotnych zasadach.
Jakich choinek nie wybierać?
Bardzo istotny jest gatunek drzewka, od którego zależy wytrzymałość naszych choinek. Najlepiej sprawdzą się jodły kaukaskie, czyli maksymalnie trwałe i odporne igliwia. Natomiast znacznie gorzej będzie w przypadku świerków lub sosen, które mogą nie wytrzymać do świąt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śliczne ozdoby z kwiatów, które wykonasz sama w domu!
Najgorszymi gatunkami są m.in. świerki kłujące, które prędzej nas pokaleczą, niż dadzą się ubrać. Na dodatek są niezwykle niebezpieczne dla czworonogów oraz dzieci, które nieświadomie mogą złapać za gałęzie. Podobnie jest w przypadku świerka pospolitego, który szybko łysieje i z pewnością nie doczeka świąt Bożego Narodzenia. Natomiast sosna pospolita ma kuliście zakończone konary, których nie sposób przyozdobić.
Jakie choinki żywe sprawdzą się na święta?
Najlepsze będą te z legalnej hodowli, a nie z przypadkowych źródeł lub od podejrzanych sprzedawców. Ważne jest to, aby były one świeże, co jest gwarancją ich wytrzymałości. Lepiej zakupić je w szkółce leśnej i dopłacić więcej, niż narażać się na mandat za nielegalną wycinkę choinek. Pośpiech to twój najgorszy doradca, dlatego kupuj choinkę na spokojnie, przecież masz czas, aby sprawdzić dokładnie wybrane drzewko. Koniecznie pamiętaj o tym, aby po odchyleniu gałąź wróciła na swoje miejsce, a igły były zielone.
Po zakupie drzewka trzeba je zahartować, co również wpływa na trwałość choinki. Zostaw ją na balkonie, werandzie, garażu lub w piwnicy, aby stopniowo przyzwyczaiła się do panującej wewnątrz temperatury. Dopiero po kilku dniach wnieś drzewko do domu i zacznij dekorowanie. Pamiętaj też o tym, że choinki w doniczkach stoją o wiele dłużej niż te w stojakach.
Podlewanie choinki to również niemały kłopot, ponieważ bardzo łatwo można ją przelać lub przesuszyć. W tym przypadku idealnie sprawdzi się wykałaczka, która wbita do doniczki pokaże, czy drzewko wymaga podlewania. Chodzi tutaj o wierzchnią warstwę gleby, która powinna być lekko wilgotna. Dobrym sposobem jest także regularne zraszanie igieł choinki, ponieważ uwielbiają one wilgoć, a zbyt wysoka temperatura im nie służy.