NewsyPrzejedzie z Zakopanego na Hel na deskorolce. Podróż ma ukryty cel

Przejedzie z Zakopanego na Hel na deskorolce. Podróż ma ukryty cel

Jacek Harasimiuk zamierza przejechać Polskę na deskorolce.
Jacek Harasimiuk zamierza przejechać Polskę na deskorolce.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook | Jacek Jaco Harasimiuk, dzmatph

09.03.2024 12:34, aktual.: 09.03.2024 12:47

Jacek Harasimiuk, znany fanom skateboardingu jako "Rdzawy Jaco" zamierza przejechać całą Polskę na deskorolce. W trasę ruszy z Zakopanego, a dotrze aż na malowniczy Hel. Podróż zajmie 21 dni. Aktywista chce w ten sposób zwrócić uwagę na poważny problem dotyczący młodzieży.

Deskorolka jest uważana za środek transportu, jednak każdy, kto chociaż raz w życiu próbował jeździć na deskorolce, wie, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. To prawdziwa sztuka, która wymaga sprawności fizycznej i umiejętności balansowania ciałem.

Skateboarding ma miliony fanów na całym świecie. Deska to nie tylko środek lokomocji. To sport, który wiąże się z przynależnością do subkultury skaterów. Jacek Harasimiuk to znany lubelski skater i aktywista, który postanowił przyjechać całą Polkę na deskorolce. Nie robi tego bez powodu. Aktywista chce zwrócić uwagę na problem depresji wśród młodzieży. Ta podstępna choroba odebrała mu już trójkę przyjaciół.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokona 800 kilometrów na deskorolce

Jacek Harasimiuk, znany w środowisku skaterskim jako "Rdzawy Jaco" to lubelski skater, animator kultury i aktywista. Pod koniec wiosny zamierza przejechać przez całą Polskę na deskorolce. Wyruszy z Zakopanego i chce dotrzeć na Półwysep Helski, poruszając się wyłącznie na desce.

Podróż zaczynie 1 czerwca, a zakończy 21 czerwca, w Dzień Deskorolki. - Nastawiam się, że będzie to mniej niż 800 kilometrów. Chciałbym dziennie zrobić plus minus 30 do 40. Wiadomo, w zależności od trasy — wyjaśnia w rozmowie z Radiem Eska.

Skater nie podejmuje tego wyzwania bez powodu. Pokonanie tak długiej trasy na deskorolce ma zwrócić uwagę na problem depresji, która dotyka coraz więcej młodych osób. W rozmowie z Radiem Eska aktywista wyznał, że w ciągu ostatniego roku stracił kilka bliskich osób, a część z nich popełniła samobójstwo w wyniku postępującej depresji. Wyznał, że sam również choruje na depresję, a wyzwanie ma być dla niego szansą na "wyprostowanie myśli na przyszłość".

Deskorolką pomoże rozwiązać problemy młodzieży

W podróż Harasimiuk zamierza zabrać ze sobą jedynie plecak, zapasowe koła, łożyska, butelkę z wodą i śpiwór, gdyby złapało go zmęczenie. Będzie zatrzymywał się w hostelach lub domach przyjaciół, choć coraz więcej obcych osób proponuje mu darmowy nocleg.

Lubelski skater szykuje się do wielkiej podróży przez Polskę.
Lubelski skater szykuje się do wielkiej podróży przez Polskę.© Facebook

Skater rozpoczął współpracę z fundacją Sempre a Frente, która pomaga młodzieży w kryzysie psychicznym, oferując darmową pomoc psychologiczną i wsparcie. Przed wyjazdem aktywista chce założyć dobrowolną zrzutkę, a zebrane pieniądze mają w całości trafić na konto fundacji.

Źródło: Radio Eska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także