Zbliża się termin zimowego oprysku. Nie pomijaj, jeśli nie chcesz plagi szkodników i chorób
Posiadanie ogrodu to przede wszystkim obowiązek odpowiedniego pielęgnowania znajdujących się w nim roślin. Niech nie zwiedzie cię chłodna aura za oknem, która jest najlepszym czasem na przeprowadzenie nie tylko przycinania gałęzi, ale też wykonywania ochronnego oprysku. Dzięki niemu twoje rośliny odwdzięczą się na wiosnę.
Jeśli uważasz, że jeszcze masz na to czas, to jesteś w ogromnym błędzie. Właśnie w drugiej połowie lutego koniecznie musisz wykonać wiosenny oprysk roślin, który zabezpieczy je przed wyniszczającymi chorobami oraz szkodnikami. Jakie preparaty zastosować oraz na co zwrócić szczególną uwagę przed opryskiem?
Czy w ogrodzie konieczny jest oprysk w lutym?
Prace ogrodowe, czyli opryski mogą być wykonywane, kiedy temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza oraz jest słonecznie. Dzięki nim rośliny będą omijane szerokim łukiem przez niebezpieczne szkodniki i choroby, które tylko czekają na to, aby się na nich rozgościć. Ponieważ do wiosny zostało trochę czasu, twoje opryski znakomicie je zabezpieczą. Zwróć szczególną uwagę na drzewa oraz krzewy owocowe, które oprócz przycięcia będą potrzebować oprysku na kędzierzawość liści brzoskwini.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone!
Chorobie zapobiegnie Miedzian, który wykazuje dużą skuteczność na m.in. śliwie. Oprócz niego idealnie sprawdzi się także oprysk Switch 62,5 GW, który warto zastosować przeciw rakowi drzew owocowych, przede wszystkim na jabłoniach, wiśniach, jak również brzoskwiniach. Dzięki temu opryskowi ich owoce w zbliżającym się sezonie wegetacyjnym nie zgniją, a coraz większa grupa ogrodników ma z tym problem. Tak samo dobrze zadziała nieco wyparty przez Miedzian Syllit, który idealnie zabezpieczy morele oraz śliwy.
Jakie jeszcze wykonać opryski na drzewa owocowe w lutym?
Olej parafinowy jako oprysk to prawdziwy game changer, jeśli zauważysz, że twoje drzewka lub krzewy już zawiązały pąki. Pozbędzie się przede wszystkim szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, które często lubią składać na liściach oraz gałęziach roślin jaja. Jeśli oprócz oprysku zamierzasz wykonywać wiosenne cięcie roślin ogrodowych, to koniecznie pamiętaj o nałożeniu na świeże rany specjalnej pasty, a zamiast niej równie dobrze sprawdzi się farba emulsyjna zawierająca fungicyd.
Oprócz oprysków koniecznych do przeprowadzenia w lutym nie sposób zapomnieć o zaprawieniu nasion na rozsady. Jest to niezwykle ważny krok, który powinieneś robić zawsze przed ich siewem, a pomoże w tym pasta o działaniu przeciwgrzybowym lub inne preparaty na bazie m.in. czosnku. Dzięki temu prostemu zabiegowi możesz być pewny, że z ziarenek wyrosną piękne, zdrowe oraz odporne sadzonki.