PoradyNajlepszy trik na dobry sen. Wystarczy kilka minut, a zaśniesz jak dziecko

Najlepszy trik na dobry sen. Wystarczy kilka minut, a zaśniesz jak dziecko

Kobieta siedzi na łóżku
Kobieta siedzi na łóżku
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Tetra Images

02.02.2024 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niestety w obecnych czasach coraz więcej ludzi cierpi na bezsenność. Jak większość z nas wie, niedobór snu znacząco wpływa na nasze zdrowie. Na szczęście ekspert zdradził swój sprawdzony trik, który bardzo ułatwia szybkie zasypianie. Sprawdź, co musisz zrobić!

Warto pamiętać, że dobry jakościowo sen, to niezwykle ważny element dbałości o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Odpowiednia ilość godzin przeznaczona na odpoczynek ma korzystny wpływ na kondycję całego organizmu. Dodatkowo pamiętajmy, że sen zapewnia regenerację oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu układów. Wpływa także na gospodarkę hormonalną i poprawia ogólny stan naszej cery. Niezwykle ważne jest więc codzienne wysypianie się. Niestety obecnie wielu ludzi cierpi na bezsenność. Jest to bardzo duży problem, który tak naprawdę może wpłynąć na całe życie. Na szczęście dzięki poradom amerykańskiego lekarza znamy skuteczny trik ułatwiający szybkie zasypianie!

Dlaczego nie możesz zasnąć?

Zdaniem wielu ekspertów problemy ze snem są coraz bardziej popularnym i globalnym zjawiskiem. Zwłaszcza mieszkańcy dużych aglomeracji skarżą się na bezsenne noce lub sen przerywany licznymi koszmarami. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednak jednym z najczęstszych jest przebodźcowanie. Dodatkowo zwłaszcza mieszkańcy dużych miast zazwyczaj nie dbają o odpowiednie wyciszenie i zaciemnienie swoich sypialni. Pamiętajmy, że hałasświatło, a nawet różne zapachy znacząco utrudniają jakościowy sen. Co więcej, wielu ludzi jest niezwykle zestresowanych, a taki stan wręcz uniemożliwia szybkie zasypianie. Sen zakłócać może również prowadzony przez nas tryb życia. Wszelkie używki oraz brak ruchu w ciągu dnia mogą znacząco przyczyniać się do utrzymywania się problemów z bezsennością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak skutecznie i szybko zasnąć?

Według amerykańskiego lekarza, doktora Kunala Sooda, jeżeli masz dłużej utrzymujący się problem ze snem, to pomocne dla ciebie może być oddychanie o częstotliwości rezonansowej, czyli inaczej oddychanie rytmiczne. Na czym to dokładnie polega? Odbywa się to poprzez spowolnienie oddechu. Na początku należy wziąć spokojny wdech, a następnie licząc do pięciu, zrobić wydech. Sposób ten ma za zadanie spowolnić oddech do około sześciu oddechów na minutę oraz zwiększyć zmienności tętna. Zdaniem eksperta, kiedy już poprawisz zmienność rytmu swojego serca, aktywuje to przywspółczulny układ nerwowy, co pomoże znacznie skrócić czas zasypiania i poprawi jakość snu.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia zaznacza, że oddychanie rezonansowe obniża stres, ciśnienie krwi oraz poprawia ogólny nastrój. Doktor Kunal Sood postanowił podzielić się tą metodą na swoim tiktokowym profilu. Internauci szybko entuzjastycznie zareagowali w komentarzach. Część z komentujących wyznała, że już próbowała oddychania rezonansowego i rzeczywiście sposób ten pomógł im zasnąć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także