PoradyOd lat dokarmiam ptaki zimą. Wiem od leśnika, jak robić to z głową

Od lat dokarmiam ptaki zimą. Wiem od leśnika, jak robić to z głową

Zima nie daje za wygraną, a minusowe temperatury zagościły w naszym kraju na dobre. Odczuwamy je wszyscy, a szczególnie dzikie zwierzęta, dla których to trudny czas na znalezienie jedzenia. Czy należy dokarmiać je zimą?

Tak dokarmione ptaki są bezpieczne
Tak dokarmione ptaki są bezpieczne
Źródło zdjęć: © Pixabay | Mitrey

Budowanie karmników dla ptaków to już standard, ponieważ wielu chce im pomóc w zimie. Rozsypane ziarenka szybko znikają, a ptaki przylatują po nie całymi chmarami. Zazwyczaj lubimy obserwować je przez okno z poczuciem, że zrobiliśmy coś dobrego. Jednak czy na pewno?

Czym karmić ptaki?

To pytanie zadał sobie każdy, komu zależy na tych zwierzętach. Wielu wrzuca do karmika czerstwy chleb lub jego okruszki, a to nie jest najlepszy pomysł. W chlebie zawarte są duże ilości soli, która negatywnie wpływa na układ trawienny ptaków. Taki kawałek chleba szybko pleśnieje pod wpływem wilgoci, co również jest dla zwierząt niebezpieczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

5 sprytnych trików dla właścicieli psów, które pupile pokochają!

Okazuje się, że kawałki rozrzuconego chleba nie służą przyrodzie, a często wielu właśnie tak dokarmia ptactwo. Pieczywo pozostawione na wodzie powoduje szybkie rozmnażanie się glonów, które pochłaniają tlen, przez co szkodzą zaś rybom. Lepiej jest zrezygnować z tej metody, jeśli kochamy przyrodę.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Jeśli chcesz pomóc zwierzętom w zimie, to musisz poznać zasady, które ci to ułatwią, i będą dla nich bezpieczne. Najlepiej pomyśleć o dokarmianiu ptaków, kiedy jest kilkudniowy mróz, a śniegu spadło co najmniej kilkanaście centymetrów. To bardzo ważne, ponieważ przez grubą warstwę puchu ptactwo nie jest w stanie znaleźć pożywienia.

Dzięki tym zasadom ptaki mają co jeść zimą.
Dzięki tym zasadom ptaki mają co jeść zimą. © Pixabay | GeorgeB2

Co zaserwować ptakom, aby nie były głodne? Dobrze jest zakupić kilka kilogramów specjalnej mieszanki ziaren dla ptaków zimujących. Zazwyczaj jest ona dostępna w sklepach zoologicznych w całkiem niezłej cenie. Praktyka zawieszania słoniny to również strzał w dziesiątkę, ponieważ ptaki ją uwielbiają. Ważne jest to, aby regularnie wymieniać kawałek na nowy, w przeciwnym razie dokarmianie mija się z celem.

Czyszczenie karmika oraz sprawdzanie jego stabilności jest równie ważne, co jedzenie dla ptaków. Jeśli jest w nim brudno, to zwierzęta nie będą chciały do niego przylatywać. Koniecznie zwróć na to uwagę, kiedy dosypujesz nową porcję ziarenek.

Czy można stworzyć naturalny karmnik?

Jeśli nie mamy karmnika, to możemy zasadzić odpowiednie rośliny w ogrodzie. Wiele gatunków, a w zasadzie ich owoców, stanowi smaczny pokarm dla ptaków. Wśród nich jest berberys, jałowiec oraz bluszcze i winobluszcze. Jednak to nie jedyna korzyść, ponieważ dzięki tym gatunkom możemy stworzyć żywopłot, który będzie pięknie kontrastował zimą ze śniegiem.