Balkon i ogródOgródOd lat sadzę rzodkiewkę jedną metodą. Dorodne główki bez robaków

Od lat sadzę rzodkiewkę jedną metodą. Dorodne główki bez robaków

Tak sadzona rzodkiewka da ogromne plony
Tak sadzona rzodkiewka da ogromne plony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | YuraFF
06.04.2024 15:00

Nie ma nic lepszego niż pachnące warzywa z przydomowego ogródka, które zostały wyhodowane samodzielnie. Wielu nie wie, jak sadzić rzodkiewkę, aby rosła zdrowo, a przede wszystkim w korzeń. Z tego powodu wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Dzięki nim na rzodkiewce nie zobaczysz dziur!

Chrupka i spora rzodkiewka jest marzeniem każdego, kto myśli o jej rozsadach, ale niewielu wie, jak osiągnąć taki efekt. Warzywo to idealnie nada się do pichcenia w kuchni, a oprócz nas uwielbiają je żarłoczne szkodniki, które przepadają gościć się na korzeniach rzodkiewki. Według doświadczonych ogrodników najlepszą metodą na ich wykurzenie, z daleka od grządek, jest stosowanie zaledwie jednej metody sadzenia rzodkiewki.

Jak i kiedy sadzić rzodkiewkę?

Najlepiej wysiać rzodkiewkę z nasion już w marcu, a najpóźniej w kwietniu, co wcale nie oznacza, że nie możemy posadzić jej w maju. Niektórzy chwalą sobie uprawę rzodkiewki w sierpniu, a nawet w pierwszej połowie września. Idealnie będzie można zrobić to, kiedy wiosenna ziemia wyschnie, ponieważ w mokrej glebie nie osiągniemy imponujących korzeni rzodkiewki. Co więcej, rzodkiewka z nasion powinna zostać zasadzona płytko, ponieważ tylko wtedy nasze plony będą zadowalające. Znaczna część ogrodników o tym zapomina, a potem dziwi się, że ich rzodkiewka przypomina kształtem marchewkę lub pietruszkę. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W sadzeniu rzodkiewki nie można zapomnieć o odpowiednich odstępach między rozsadami, co również wpływa na rośnięcie warzywa w korzeń. Najlepiej będzie umieszczać ziarenka w podłożu co 5 cm, a rzędy rzodkiewkowe nie powinny mieć większego odstępu niż 30 cm od siebie. Wiosna, czyli temperatury w okolicach 15 stopni również sprzyjają zdrowemu wzrostowi rzodkiewki, ponieważ warzywa te nie rosną zbyt dobrze w cieple, a wtedy swoją energię tracą na rozwój kwiatów. 

Co zrobić, żeby rzodkiewka rosła w korzeń?

Jeśli decydujesz się, na sadzenie rzodkiewki w glebie po kapuście, to lepiej zmień wybrane miejsce i postaw na odpowiednie dla niej towarzystwo. Bardzo dobrze urośnie obok czosnku, pietruszki, nagietka oraz rozmarynu, które będą wydzielać odstraszający szkodniki zapach. Mało kto zdaje sobie sprawę, że sadzenie rzodkiewki w świeżo nawożonej ziemi może być najgorszym, co możemy zrobić, tak samo, jak nie ubicie ziemi oraz przykrycie grządki kartonem lub agrowłókniną.

Odpowiednia hodowla rzodkiewki polega także na tym, aby regularnie usuwać znajdujące się wokół warzywa chwasty, jak również obsypywać jej podłoże popiołem drzewnym lub innym mocno pachnącym odstraszaczem. Dzięki temu rzodkiewka urośnie jak na drożdżach, a przy tym nie zobaczysz na niej nawet grama robaków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także