Balkon i ogródOgródMasz dość koszenia trawy? Te rośliny uwolnią cię od problemu

Masz dość koszenia trawy? Te rośliny uwolnią cię od problemu

Rośliny okrywowe w ogrodzie.
Rośliny okrywowe w ogrodzie.
Źródło zdjęć: © Getty Images | ikuyan

16.04.2024 08:44, aktual.: 16.04.2024 09:05

Zamiast pokrywać całą posesję trawnikiem, zainwestuj w rośliny okrywowe. Niekiedy ich uprawa jest znacznie prostsza i mniej wymagająca niż wyhodowanie bujnej, zielonej murawy. Jeśli zastanawiasz się co posadzić zamiast trawnika, skorzystaj z poniższego poradnika.

Trawnik w ogrodzie jest tak pospolity, że praktycznie przywykliśmy do jego widoku i nie robi on na nas żadnego wrażenia. Kawałek murawy w ogrodzie ma swoje plusy, lecz nikt nie powiedział, że trzeba mieć całą zieloną posesję. Jeśli warunki nie pozwalają na wyhodowanie bujnej trawy, warto poszukać roślinnych alternatyw. Podpowiemy ci, co siać zamiast trawnika, by ogród wyglądał na bardziej kolorowy i zadbany.

Jakie rośliny okrywowe zamiast trawnika?

Utrzymywanie trawnika w dobrej kondycji zajmuje sporo czasu. Trzeba go nawozić, regularnie przycinać i walczyć ze szkodnikami. W przypadku roślin okrywowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Rosną blisko przy ziemi, więc nie ma konieczności ich przycinania, raczej nie chorują, co jest kolejnym plusem.

W zależności od gatunku, rośliny okrywowe przyjmą się w miejscach o różnym nasłonecznieniu i fakturze. Właśnie dlatego warto je sadzić na nierównym terenie, gdzie dojazd kosiarką do trawy jest istną katorgą. Wystarczy kilka sadzonek, by rośliny okrywowe mocno się rozrosły — po jednym sezonie jest ich dwa lub trzy razy więcej, niż w ubiegłym roku. Jest to zarówno zaleta, jak i wada, bo trawnik nie jest aż tak aktywny, a nad roślinami okrywowymi można stracić kontrolę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zasiać zamiast trawnika?

Rośliny okrywowe to byliny wieloletnie, które świetnie nadają się do ogrodu. Można z nich stworzyć zielone lub kolorowe połacie na terenie całego ogrodu. Od czego zacząć swoją przygodę z roślinami okrywającymi?

Jeśli zależy ci na zieleni, postaw na bluszcz pospolity, który może rosnąć blisko przy ziemi. Jego liście, w zależności od swojego wieku, przybierają różne odcienie zieleni i tworzą trójwymiarowy efekt. Na zimę zostają w tej samej kondycji, co jest kolejnym plusem.

Gajowiec żółty spotykany jest głównie w lasach jako dziko rosnąca roślina okrywowa, lecz przyjmie się również w przydomowym ogrodzie. Ma zielono-białe liście, a w okresie kwitnienia wypuszcza żółte kwiaty o miłym zapachu. Najlepiej sadzić go w zacienionym miejscu, gdzie będzie się najlepiej rozwijał. Bardzo podobna roślina do gajowca to jasnota plamista, lecz jej liście są nieco inaczej wybarwione, a kwiaty różowe. Ta również preferuje zacienione stanowiska.

Rośliny okrywowe na słoneczne stanowiska

Trawnik nie zawsze chce rosnąć w słońcu, więc jeśli masz takie miejsce w ogrodzie, które non stop jest oświetlone, koniecznie postaw na jeden z poniższych gatunków. Bodziszek czerwony, to jedna z bylin, która wytwarza gęste liście i małe różowe kwiaty. Wygląda niezwykle uroczo i tworzy efekt puchatego dywanu z jasnymi plamami w postaci kwiatów.

Floks Douglasa to popularna roślina okrywowa wyróżniająca się skupiskami kwiatów o przeróżnych kolorach. Istnieje wiele odmian od białej aż po intensywnie różową. Każda jest dobra na słoneczne stanowisko. Ostatnia propozycja w tym zestawieniu to wszystkie odmiany goździka postrzępionego. Można wyróżnić kilkanaście gatunków o różnych kolorach i wysokości. Z pewnością każdy znajdzie coś do swojego ogrodu.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także