Balkon i ogródOgródNie leję benzyny do krecich kopców. Mam lepsze metody

Nie leję benzyny do krecich kopców. Mam lepsze metody

Kret w ogrodzie.
Kret w ogrodzie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | kubais

05.04.2024 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krety w ogrodzie bywają uporczywe, ale niosą też wiele korzyści jak zjadanie szkodników bytujących w ziemi. Są gatunkiem objętym ochroną, dlatego nie wolno ich krzywdzić. Jeśli denerwują cię kretowiska na trawniku, odstrasz zwierzęta w humanitarny sposób. Jak pozbyć się kretów po ludzku? Zadziałaj znienawidzonym zapachem.

Okrutne metody przepędzania kretów sprawiają, że włos się na głowie jeży. Wlewanie silnej chemii do kopców czy używanie toksycznej benzyny może zabić nie tylko kreta, ale i wszystkie zwierzęta ogrodowe. Stosowanie takich środków jest co najmniej barbarzyńskie, dlatego w dzisiejszym wpisie doradzimy, jak w humanitarny sposób pozbyć się kretów z posesji.

Czy kret jest pożyteczny w ogrodzie?

Większość z nas narzeka na krety, jakby były najgorszymi stworzeniami na planecie, a prawda jest taka, że krety robią wiele dobrego w ogrodzie. Zwierze jest mięsożerne, dlatego chętnie zjada wszystkie szkodniki, jakie napotka na swojej drodze. Na wiosnę jego przysmakiem stają się larwy chrabąszcza majowego, którego tak wszyscy się boją.

Dzięki swoim korytarzom w ziemi krety dostarczają sporo tlenu do gleby, a to pozytywnie wpływa na wszystkie rośliny ogrodowe. Przekopana ziemia jest bardziej rozpulchniona i łatwiejsza do uprawy, niż twarda glina. Właśnie dlatego krety powinny być obecne w ogrodzie. Jeśli jednak masz z nimi problem i denerwują cię liczne kretowiska, zwalcz krety w humanitarny sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kretów z ogrodu?

Czy wiesz, że krety są gatunkiem objętym ochroną? Jeśli ktoś zobaczy, że bestialsko je potraktowałeś, może to zgłosić do odpowiednich służb, a to grozi poważnymi konsekwencjami. Krety można wypłoszyć ze swojego ogrodu, ale trzeba to zrobić w humanitarny sposób. Podpowiemy ci, jak pozbyć się kretów bez użycia drastycznych środków.

Na początek coś dla osób, które właśnie budują dom i planują prace w ogrodzie. Warto pomyśleć o zainstalowaniu specjalnej siatki na całej posesji. Będzie ona niewidoczna i utrudni kretom przebijanie się przez powłokę trawy, co zapobiegnie zniszczeniom.

Jednym z lepszych sposobów na wypędzenie kretów z posesji jest zamontowanie urządzeń wydających ultradźwięki, które straszą krety. Wystarczy, że wkopiesz je w ziemię, a kret nie będzie chciał przebywać w jego otoczeniu. Niektóre urządzenia wydają specjalne wibracje, które dodatkowo płoszą szkodnika. Takie urządzenie kupisz za kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie ogrodniczym.

Domowe sposoby na kreta. Zadziałaj nieprzyjemnym zapachem

Zamiast lać benzynę do kopca, postaw na naturalne odstraszacze. Jak pozbyć się kretów przy pomocy zapachu? Wystarczy, że wykorzystasz zapachy, których kret nienawidzi. Nasze babcie chwaliły działanie kulek naftaliny, które przeznaczone są do odstraszania moli. Czasami też mieszały ziemię z popiołem i dosypywały do dziur w trawniku.

Inne zapachy, które warto zastosować to napar z wrotyczu i olejek z kocimiętki. Wystarczy zalać nimi kretowiska, a zapach szybko zniechęci kreta do dalszego rycia. Pamiętaj, że naturalne sposoby są w pełni bezpieczne dla roślin i zwierząt w ogrodzie, czego nie można powiedzieć o chemicznych detergentach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także