Pierwszy dzień wiosny już za pasem. Kiedy na wagary?
Choć większość z nas uważa, że wiosna już przyszła, to warto sobie uświadomić, kiedy konkretnie się to dzieje. Pierwsze listki na drzewach zwiastują zmianę pory roku, lecz w astronomii, są konkretne momenty, gdy wiosna nadchodzi. Pierwszy dzień wiosny to również dzień wagarowicza, a wtedy jak wiemy, uczniowie nie kwapią się do uczestniczenia w lekcjach. Kiedy wypada równonoc wiosenna?
18.03.2024 08:42
21 marca to magiczna data pod wieloma względami. Wiele osób dopatruje się przyjścia wiosny, uczniowie uciekają z lekcji, a w świecie astrologii mrok spotyka się ze światłem i rozpoczyna pierwszą porę roku. Czy to wszystko dzieje się w jednej chwili? Nie do końca. Pierwszy dzień wiosny jest nieco ruchomy i choć przyjmuje się, że kalendarzowa wiosna przychodzi 21 marca, tak astronomiczna może mieć różne daty. Czym się różnią?
Równonoc wiosenna – co to takiego?
Już wkrótce astronomiczna wiosna, czyli moment, gdy światło zaczyna górować nad mrokiem. Choć brzmi to tajemniczo, to nic innego jak moment, gdy Słońce przekracza punkt Barana, a tym samym dni stają się dłuższe niż noce. Moment ten przypada na przełom 20 i 21 marca i trwa aż do 21 czerwca, gdy rozpoczyna się kolejna pora roku – lato.
Jak widać, równonoc wiosenna następuje nieco wcześniej niż kalendarzowa wiosna. Jeśli interesujesz się astronomią, warto wiedzieć o tym fakcie. Ten czas to idealna pora na działanie. Tak jak zimą przyroda zapadła w stan spoczynku, tak wiosną wszystko budzi się do życia. U ludzi jest dokładnie tak samo. Pierwsze oznaki wiosny powinny dać ci kopa do działania — w końcu twoje marzenia są na wyciągnięcie ręki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wiosna to czas odrodzenia
Jak wcześniej wspominaliśmy, pierwszy dzień wiosny to moment, gdy światło przejmuje kontrolę nad mrokiem. Można to rozumieć w różny sposób, ale dla nas oznacza to tylko jedno – zmiany na lepsze. Skoro sama natura proponuje ci, byś zaczął korzystać z dłuższych dni, to dlaczego by ich nie wykorzystać?
Równonoc wiosenna może być twoim nowym początkiem i momentem przemiany. Tak jak zwierzęta budzą się do życia, ty budzisz się z iluzji i zabierasz się do działania. To czas na poszukanie nowej pracy, rozpoczęcie diety czy remonty. Od dawien dawna wiosna była momentem przemiany ludzkiej i rozpoczynania nowego życia. Może warto sobie wziąć to do serca?
Pierwszy dzień wiosny to dzień wagarowicza
Kalendarzowa wiosna, czyli 21 marca, to święto uczniów, którzy urywają się z lekcji. Nauczyciele zazwyczaj to przewidują i nieco zmieniają program, by dzieci, zamiast szwendać się po mieście, wolały spędzić go w szkole. Zazwyczaj wychodzi się wtedy do kina, czy organizuje dni tematyczne, by przyciągnąć dzieciaki do szkoły.
Warto zaznaczyć, że wagary w tym dniu rzadko kiedy uchodzą płazem. Nauczyciele doskonale wiedzą, że nieprzyjście do szkoły było celowe, a wszelkie usprawiedliwienia nie wchodzą w grę. Warto więc przemyśleć czy uwaga w dzienniku i nieusprawiedliwiona obecność jest ci na rękę. Pierwszy dzień wiosny lepiej spędzić w szkole, w towarzystwie przyjaciół i dobrych atrakcji.