PoradyLajfhakiNajgorsze, co możesz zrobić, budząc się w nocy. Ponowne zaśniecie będzie cudem

Najgorsze, co możesz zrobić, budząc się w nocy. Ponowne zaśniecie będzie cudem

Zasypianie po obudzeniu się w środku nocy to wyzwanie
Zasypianie po obudzeniu się w środku nocy to wyzwanie
Źródło zdjęć: © Freepik
10.12.2023 17:52

Jeśli budzisz się w środku nocy, to pod żadnym pozorem nie rób tych dwóch rzeczy. Tylko dodatkowo się zestresujesz i nie zaśniesz, a przecież nie o to chodzi. Okazuje się, że istnieją lepsze sposoby na szybkie zasypianie niż liczenie stadka baranów.

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Podczas tych kilkunastu godzin jesteśmy w stanie odpowiednio się zregenerować oraz wypocząć. Jednak u sporej liczby osób zasypianie nie jest łatwym procesem. Według danych z Centers for Disease Control and Prevention aż 17 proc. społeczeństwa ma z tym kłopot. 

Dlaczego zasypiamy z trudem?

Zazwyczaj wpływa na to wiele czynników, od stanu zdrowia aż po zmiany temperatur. Stres oraz problemy również mocno odbijają się na bezsenności, a zmiany klimatyczne często im w tym "pomagają". Czasami powodem mogą być nasi sąsiedzi, którzy są zbyt głośni w nocy, tak samo jak niskie lub zbyt wysokie temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Równie częstym problemem jest budzenie się w środku nocy bez większego powodu. Z pewnością każdy chociaż raz leżał z szeroko otwartymi oczami, wpatrując się w sufit. Złość i frustracja to nasi towarzysze niedoli, którzy dodatkowo potęgują problemy z ponownym zaśnięciem. Jeśli wtedy sięgasz po smartfon lub patrzysz na zegar, to masz gwarancję bezsennej nocy.

Telefony pożerają czas, dlatego jeśli po przebudzeniu od razu po niego sięgniesz, to jeszcze bardziej się wybudzisz. Na dodatek światło niebieskie zakłóci twój zegar biologiczny, który po prostu będzie rozregulowany. Chwilowe uczucie wypoczęcia zniknie rano, kiedy będziesz zbyt zmęczony, aby podołać obowiązkom. Jest o wiele lepszy sposób na ponowne zaśnięcie.

Poznaj trik na szybkie zasypanie

Długość oraz jakość snu zależy od dwóch czynników. Pierwszy z nich to narastająca presja czasu, przez którą stresujemy się upływającymi minutami, a nawet godzinami, wciąż nie mogąc zasnąć. Natomiast druga ma za zadanie podtrzymać nasz sen i nazywa się sygnalizacją okołodobową. Jeśli są one niezaburzone, to śpimy mocno oraz wstajemy wypoczęci. Natomiast nocne wstawanie świadczy o tym, że nie pracują one, jak powinny.

Ten sposób jest najlepszy na szybkie zasypianie
Ten sposób jest najlepszy na szybkie zasypianie © Freepik

Jeśli obudziłeś się w nocy i nie możesz zasnąć, to po prostu zostań w łóżku i nie łap za telefon. Zamiast tego spróbuj się zrelaksować lub myśleć o czymś przyjemnym. Pomocne okazują się ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe, które błyskawicznie wyciszają i wprowadzają nas w ponowny sen.

Jeśli ten sposób nic nie daje, to nie wierć się, tylko wstań. Najlepiej, jeśli pójdziesz do innego pokoju i usiądziesz na miękkiej kanapie oraz złapiesz za książkę. Zacznij ją czytać, a po kilkunastu minutach poczujesz senność. Dopiero wtedy wróć do sypialni, a problem z zasypianiem minie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także