Po co są czarne kropki na szybie? Większość kierowców nie ma pojęcia
Wiele osób nigdy się nad tym nie zastanawiała, a pozostali nawet nie zwrócili uwagi na ten dosyć ważny szczegół samochodowy. Czarne kropki to nie brud widoczny na szybie, a coś znacznie więcej i jeśli myślisz, że mają być ozdobą, to jesteś w błędzie. Co oznaczają czarne kropki na szybie samochodowej?
Ten widoczny na szybach element z pewnością teraz mocno cię zaintrygował, ponieważ jest widoczny na każdym samochodzie, a tylko stare auta nie mają czarnych kropek. Czy to nowa moda w świecie motoryzacji? Umieszczenie tych punkcików na szybach samochodowych to nie żart lub przypadek, a najzwyklejsza fryta, o której warto wiedzieć więcej.
Czym są czarne kropki na szybie?
Z pewnością termin fryta nic ci nie mówi, a to niezwykle ważna część każdego samochodu. Bez czarnych kropek na szybach, ale też lusterkach, daleko byśmy nie zajechali. Szczególnie dotyczy to tych małych elementów na lusterkach wstecznych, aby światło nie oślepiało kierowcy, co znacznie utrudniłoby jazdę. Kropki na lusterkach dzielą widoczny w nich obraz na sferę asferyczną oraz sferyczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naturalne zastępniki chemikaliów z kuchennej szafki
Ta pierwsza z nich poszerza pole widzenia, aby zapobiec martwym punktom, które są niezwykle niebezpieczne. Wielu kierowców nie docenia tego rozwiązania, a przecież to najlepszy "czujnik", z którego warto korzystać. Strefa sferyczna jest natomiast jej przeciwieństwem i najczęściej takie lusterka montowane były w starszych modelach samochodów. Czarne kropki pozwalają też odczytać miesiąc, w zależności od tego, ile ich jest, a rok produkcji szyby to cyfra, która nie powinna pozostawiać wątpliwości. Wtedy łatwo można poznać, czy wszystkie szyby są oryginalne.
Co oznaczają czarne kropki na szybie?
Czarne kropki na szybie powstają podczas produkcji szyby, a w zasadzie dzięki sitodrukowi, który stanowi gwarant, że będzie ona trwała i odporna. Wszystko dzięki cząsteczkom, które są zespolone z powierzchnią szkła na dobre oraz mniej lub bardziej widoczne w zależności od modelu szyby. Obecny montaż opiera się przede wszystkim na wklejaniu szyby z frytą, czyli czarnymi kropeczkami. Dzięki nim cały proces przebiega gładko, a klej trzyma mocno na lata. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dynamicznie zmieniające się czynniki atmosferyczne mogłyby sprawić, że stałby się nietrwały, a wnętrze samochodu nagrzewałoby się mocniej niż zazwyczaj.