PoradyLajfhakiPolicjanci przecierali oczy ze zdziwienia. Nikt wcześniej nie próbował przewozić tak choinki

Policjanci przecierali oczy ze zdziwienia. Nikt wcześniej nie próbował przewozić tak choinki

Tak przewożona choinka na aucie to gwarancja kłopotów.
Tak przewożona choinka na aucie to gwarancja kłopotów.
Źródło zdjęć: © KPP Pruszków
20.12.2023 15:05

Jako naród jesteśmy mistrzami w nietypowych pomysłach na przewożenie różnych rzeczy. Tak samo jest z choinkami, które po zakupie magicznie nie teleportują się do naszych domów. Wtedy pozostaje ułożyć drzewko na dachu samochodu tak, aby bezpiecznie dojechać do celu. Ten przykład pokazuje, że nie zawsze się to udaje.

To już ostatni moment na zakup choinki, ale sam wybór idealnego drzewka to połowa sukcesu. Zazwyczaj problem zaczyna się w momencie, kiedy próbujemy włożyć ją do samochodu. Te mniejsze po złożeniu siedzeń z pewnością się zmieszczą do wnętrza auta, ale co z większymi? Rozwiązanie jest jedno, czyli umieszczenie choinki na dachu.

Żywa choinka i mandat?

Na nietypowy widok natrafili policjanci z Pruszkowa (województwo mazowieckie), kiedy zobaczyli jadący samochód z choinką na przedniej szybie. Od razu przystąpili do interwencji, a okazało się, że pojazd prowadził 68-letni mężczyzna, który mimo ograniczonej przez choinkę widoczności śmiało jechał przed siebie. Drzewo przywiązał do lusterek, a jego czubek znajdował się po lewej stronie szyby, czyli idealnie na wysokości oczu kierowcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mężczyzna tłumaczył swój pomysł funkcjonariuszom, ale bezskutecznie. Zatrzymali oni mu prawo jazdy oraz skierowali wniosek do Sądu Rejonowego w Pruszkowie o jego ukaranie. Nie trzeba chyba tłumaczyć tak zdecydowanej reakcji policjantów, ponieważ samochód z zamocowaną na nim choinką stanowił ogromne niebezpieczeństwo na drodze. Choinka całkowicie zasłoniła nieodpowiedzialnemu kierowcy widoczność, a to mogło skutkować nie tylko zagrożeniem dla niego, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jak prawidłowo przewozić choinkę?

Choinka musi być prawidłowo zabezpieczona, aby podczas jazdy nie suwała się na szyby. Do tego celu sprawdzi się siatka ochronna, która będzie trzymać gałęzie w ryzach. Warto dodać, że pień drzewka powinien znajdować się przodem do kierunku jazdy, a nie bez znaczenia jest także długość drzewka. Jeśli wystaje poza długość samochodu z tyłu na więcej niż 50 cm, to konieczna będzie czerwona chorągiewka. Natomiast z przodu choinka może znajdować się do pół metra poza pojazdem.

Przewożenie żywej choinki musi być bezpieczne
Przewożenie żywej choinki musi być bezpieczne © Freepik

Najlepiej będzie przymocować świąteczne drzewko do bagażnika, ale w taki sposób, aby jego gałęzie nie zasłaniały tablic rejestracyjnych. Samochód z choinką powinien mieć maksymalnie 4 metry długości oraz 2,55 metra wysokości, w przeciwnym razie możesz otrzymać mandat. Jeśli zastosujesz się do powyższych wymagań, to żadna kontrola oraz nawet najdalsza trasa z choinką na dachu nie będzie ci straszna. Warto dodać, że przewożenie w ten sposób żywych drzewek jest legalne, ale bezpieczeństwo na drodze to podstawa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także