×

15 pomysłów na to, jak urządzić letnią kuchnię. Gotowanie na zewnątrz będzie samą przyjemnością

Podczas upalnych dni nie ma chyba nic przyjemniejszego niż spędzanie czasu ze znajomymi oraz rodziną i przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu. Dzięki letniej kuchni, zlokalizowanej w ogrodzie, jest to możliwe!

Letnie kuchnie nie są współczesnym wynalazkiem. Budowano je na wsiach już od niepamiętnych czasów. Tam gospodynie przygotowywały przetwory, obrabiały mięso oraz gotowały dla rodziny. Dzięki temu można było zrezygnować z rozpalania pieca w chacie, który niemiłosiernie podnosił temperaturę w pomieszczeniu. Kucharzenie na świeżym powietrzu było większą przyjemnością 😉

O czym należy pamiętać podczas projektowania letniej kuchni?

  • Wybierz miejsce, skąd dym nie będzie dostawał się do najbliższych zabudowań oraz szkodził roślinom wrażliwym na ciepłe powietrze.
  • Zastanów się nad ekspozycją. Kuchnia nie powinna znajdować się w miejscu zacienionym oraz wystawionym na intensywne promieniowanie słoneczne. Warto rozważyć ekspozycję południowo-wschodnią.
  • Pomyśl nad wielkością. Kuchnia powinna być na tyle duża, aby zmieściły się w niej wszystkie podstawowe sprzęty. Oczywiście możesz także pójść o krok dalej i wyposażyć ją w piec chlebowy, grill, wędzarnię czy kominek ogrodowy.
  • Wybierz budulec. Letnią kuchnię można wznieść z drewna, cegły, pustaków ceramicznych, a nawet euro palet.
  • Istotną rzeczą jest zadaszenie. Musi być na tyle trwałe, aby zapewniło ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zdecydowanie zrezygnuj z markiz i postaw na solidniejsze materiały.
  • Podłoga musi być odporna na wilgoć oraz łatwa do utrzymania w czystości. Tutaj dobrze sprawdzą się kafelki lub kamień.
  • Jeżeli powierzchnia kuchnie nie przekroczy 25 m², to do jej budowy nie będzie potrzebne pozwolenie.

Letnia kuchnia może przypominać altanę, wiejski bądź nowoczesny domek, łączyć się z małym salonem, posiadać piec w centralnym miejscu lub otwierać się na ogród. Pomysłów na aranżację jest naprawdę wiele. Poniżej znajdziesz solidną dawkę inspiracji. Mam nadzieję, że któryś projekt przypadnie Ci do gustu.

1. Z dużym stołem i kominkiem

2. Drewno i cegły w roli głównej

3. W nowoczesnej odsłonie

4. Niczym stara chatka kryta strzechą

5. Marmur i chromowane elementy

6. Połączona z domem

7. Z miłości do minimalizmu

8. Częściowo otwarta na ogród

9. Zdominowana przez pnącza i rośliny

10. Elegancka i nowoczesna

11. Dla osób dysponujących małą przestrzenią

12. Z dużym, kamiennym kominkiem

13. W kształcie altany z barowym blatem

14. Bez zadaszenie i z elektrycznym grillem

15. Z miejscem na ognisko

Posiadasz na swojej posesji letnią kuchnię? A może dopiero planujesz jej budowę?

 

 
Źródła: www.extradom.pl, www.domowy.pl