Balkon i ogródOgródMetoda 3:15 bije inne na głowę. Cebula gruba jak pięść

Metoda 3:15 bije inne na głowę. Cebula gruba jak pięść

Sadzenie cebuli.
Sadzenie cebuli.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sami_lelya
05.04.2024 12:34

Cebula to jedno z najprostszych w uprawie warzyw. Wiosną można zbierać pyszny szczypior, a latem dorodne główki cebuli. Choć cebula nie ma wielu wymagań, można nieco podrasować jej uprawę. Metoda 3:15 sprawi, że cebula będzie dorodna i smakowita, a plony będziesz zbierać koszykami. Jak sadzić cebulę? Koniecznie sprawdź ten sprytny trik.

Jeśli posadzisz cebulę w ogrodzie, istnieje 99 proc. szans, że doczekasz się plonów. Pytanie tylko, czy chcesz, by cebula była miała duże główki? Jeśli tak, koniecznie skorzystaj z metody 3:15, która gwarantuje obfite zbiory. Kluczem jest dobre rozmieszczenie cebulek i odpowiednia pielęgnacja. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak sadzić cebulę.

Kiedy zasadzić cebulę do gruntu? Obserwuj pogodę za oknem

Jeśli tej wiosny postawiłeś sobie za plan zasadzenie cebuli, koniecznie podążaj za naszymi wskazówkami, a zbierzesz bogate plony. Jak sadzić cebulę? Początkujące osoby powinny zainwestować w gotowe cebulki do rozsady, które wystarczy jedynie wkopać w grunt. Sianie z nasion może być bardziej kłopotliwe i z reguły zajmuje więcej czasu.

Idealny czas na sadzenie cebuli to kwiecień, gdy ziemia jest odpowiednio nagrzana. Warto tutaj obserwować prognozy pogody i wybrać taki okres, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 10-15 stopni Celsjusza. Nie warto zwlekać z sadzeniem, bo może to jedynie osłabić uprawę, a co za tym idzie, plony będą mniej obfite.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować grunt pod cebulę?

Im żyźniejsza ziemia pod cebulę, tym lepsze plony. Przed rozsadą trzeba poszukać odpowiedniego stanowiska na grządki. Odczyn pH gleby powinien być obojętny, na poziomie 6,5-7. Ziemię trzeba dobrze spulchnić i przekopać pod uprawę cebuli. Warto również zadbać o odpowiedni nawóz. Może być to naturalny obornik lub kompost.

Cebula lubi otwarte stanowiska z dużą ilością słońca. Ma to swoje minusy, gdyż cebula lubi mieć stale wilgotną glebę, co niestety nie jest takie łatwe, gdy grządki są narażone na słońce. Regularne nawadnianie, zwłaszcza w okresach suszy to obowiązek gospodarza. Inaczej plony będą marne i żaden trik nie sprawi, że cebula wyrośnie, jak należy.

Pamiętaj, że cebula nie lubi sąsiedztwa niektórych roślin. Mogą one podbierać składniki odżywcze i wodę, a to odbije się na kondycji warzywa. Kapusta, rzodkiew, groch i fasola to warzywa, które lepiej sadzić daleko od cebuli, jeśli liczymy na obfite zbiory.

Jak sadzić cebulę? Metoda 3:15 nada się idealnie

Sadzenie cebuli i rozmieszczenie jej w odpowiedniej odległości, ma kluczowe znaczenie, jeśli liczymy na spore warzywa. W końcu warzywo musi mieć miejsce na rozrost, a jeśli obok coś je uciska, nie ma na to szansy. Jak szeroko sadzić cebulę? Tutaj z pomocą przychodzi sprytny trik, dzięki któremu już zawsze będziesz wiedzieć, jak rozsadzić cebulę.

Na początek przyda się miarka, dlatego warto ją zabrać ze sobą na grządki. Dołek na cebulkę powinien mieć 3 cm głębokości, a odległość między nimi powinna wynosić 15 centymetrów. Taka przestrzeń do rozwoju pozwoli cebuli na pełen rozrost. Ponadto cebulka może pobierać więcej witamin i minerałów z gleby, co w przypadku ciasno zasadzonych warzyw nie jest już takie proste.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także