InspiracjePsy nie wszystkich słuchają tak samo. Naukowcy odkryli, że są jak niemowlęta

Psy nie wszystkich słuchają tak samo. Naukowcy odkryli, że są jak niemowlęta

Pies słucha, co do niego mówisz — naprawdę!
Pies słucha, co do niego mówisz — naprawdę!
Źródło zdjęć: © Freepik | FaustFoto
06.12.2023 10:48

Każdy, kto ma w domu psiaka, wie, że zwierzę nigdy nie odchodzi na krok. Zawsze krąży wokół i towarzyszy w codziennych obowiązkach. Wielu do nich mówi, a czworonogi rozumieją niektóre słowa. Jednak kogo słuchają najbardziej?

Nie od dziś wiadomo, że psy to nasi najlepsi przyjaciele, których często traktujemy jak członków rodziny. Doskonale wyczuwają one nasz nastrój i zazwyczaj, jeśli chcą, reagują na kierowane do nich komendy. Tak naprawdę niewiele osób wie, "jak rozmawiać trzeba z psem" i na czyj głos czworonogi reagują.

Czy pies słucha tylko konkretnych osób?

Często słyszy się, że wielu właścicieli traktuje psy jak dzieci. Nic dziwnego, ponieważ są śliczne, małe, a ich zachowania urocze. Wiele osób, zazwyczaj kobiet, mówi do czworonogów przesadną prozodią, czyli tak samo, jak do niemowląt. Ma to na celu wspomóc rozwój mózgu dziecka, ale też podnieść jego kompetencje poznawcze i językowe. Jak wpływa to na psy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie "Communications Biology". Tekst powstałc na podstawie eksperymentu grupy węgierskich naukowców z Wydziału Etologii Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa, Centrum Badawczego Nauk Przyrodniczych i Sieci Badawczej Loránda Eötvösa. Badacze sprawdzili, w jaki sposób intonacja głosu oraz nacisk na niektóre akcenty wpływają na psy. 

Jak na głos kobiety reaguje pies?

Czworonogi podczas tego eksperymentu badane były przy użyciu rezonansu magnetycznego. Okazało się, że kora mózgowa tych zwierząt jest bardzo wrażliwa na akustykę mowy ludzkiej. Na obrazie widoczna była relatywność neuronów, która jest taka sama jak w przypadku niemowląt. Co ciekawe obszary te były bardziej aktywne podczas mowy kobiecej niż męskiej. Dlatego sposób mówienia do czworonogów oraz ton naszego głosu mają niebagatelne znaczenie.

Pies nas doskonale rozumie!
Pies nas doskonale rozumie! © Freepik

Węgierscy naukowcy od lat interesują się zagadnieniem wpływu mowy na psy. László Zsolt Garamszegi odkrył, że mózgi współczesnych czworonogów są o wiele większe niż ich przodków sprzed około 150 lat. Świadczy to o ogromnym postępie ewolucji czworonogów, na którą bez zwątpienia miały wpływ zmiany społeczne, a nawet zmiana zadań psa, który przestał być stróżem i stał się domownikiem.

Większy mózg to także powód reakcji psów na ton ludzkiego głosu. Dlatego z łatwością można uczyć swoich milusińskich różnych komend, przez co szybko są w stanie powiązać słowo z konkretną czynnością. Według kanadyjskich badaczy psy statystycznie rozumieją blisko 89 słów, co nie oznacza, że nie mogą kojarzyć ich więcej. Zdarza się, że niektóre czworonogi rozumieją aż 200 komunikatów!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także