NewsySą młodzi i mają swoje życie, ale wciąż mieszkają z rodzicami. Kim są gniazdownicy?

Są młodzi i mają swoje życie, ale wciąż mieszkają z rodzicami. Kim są gniazdownicy?

Mężczyzna śpi na kanapie
Mężczyzna śpi na kanapie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Johner Images
22.01.2024 09:12

Prawie każdy z nas wie, że mieszkanie z rodzicami ma swoje plusy, ale często też ogromne minusy. Co ciekawe, według Eurostatu aż 51 procent młodych Polaków, w grupie wiekowej 25 - 34 lat, wciąż mieszka z rodzicami! Jak wypadamy na tle innych krajów w Europie?

Obecnie w Polsce zakup własnego mieszkania jest naprawdę trudny. Niestety olbrzymia podwyżka cen nieruchomości, najwyższy od lat wzrost stóp procentowych oraz zaostrzone regulacjewarunki udzielania hipotek spowodowały, że zdolność kredytowa potencjalnych nabywców mieszkań znacząco spadła. Mało kogo stać, aby kupić mieszkanie bez zobowiązań. Najczęściej młodzi ludzie są skazani na kredyty, których spłata trwa nawet 30 lat! Z kolei ci, którzy chcą uniknąć hipoteki, często decydują się na wynajem długoterminowy, który obecnie również jest mało opłacalny. Dlatego też dla wielu Polaków pozostanie lub powrót do rodzinnego domu jest najkorzystniejszym i często naprawdę jedynym rozwiązaniem.

Zaskakujące wyniki badań Eurostatu

Z badań Eurostatu przeprowadzonych w 2022 roku wynika, że to Grecja jest państwem, który przoduje pod względem liczby tzw. gniazdowników. W kraju tym aż 60 procent młodych ludzi zdecydowało się na zamieszkanie z rodzicami. Zaraz za Grecją znajduje się Portugalia z 56 procentami. Następne są Włochy z 53 procentami oraz Hiszpania z 46 procentami. Warto podkreślić, że przekłada się to na milion młodych dorosłych, którzy zdecydowali się zamieszkać z rodzicami. Dodatkowo wszystkie te kraje znacząco przekraczają średnią europejską, która wynosi 30,5 procent populacji w grupie wiekowej 25–34.

Co ciekawe, na drugim końcu rankingu znajdują się kraje z północnej i zachodniej części Europy. Przykładowo w Belgii odsetek ten wynosi 20,9 procent, a we Francji to 15,3 procent. Z kolei państwa skandynawskie odnotowują najlepsze wyniki wśród krajów Unii. Ich wskaźniki plasują się poniżej 5 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wypada Polska?

Jak widać trend zamieszkiwania z rodzicami to już dziś zjawisko globalne. Faktem jest, że obecnie niezależnie od kraju liczba gniazdowników rośnie. W 2021 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Pokolenie gniazdowników w Polsce", który bazował na zebranych danych z 2018 roku. Co wynika z raportu GUS- u? W Polsce w 2018 roku więcej niż co trzecia osoba (36%) w przedziale wiekowym 25 do 34 zamieszkiwała z rodzicami i co ważne, nie założyła własnej rodziny. Z analizy polskich badaczy wynika, że główną przeszkodą była niestety kwestia dochodów.

Czy mieszkanie z rodzicami ma swoje korzyści?

Oczywiście nie można zaprzeczyć, że mieszkanie wraz z rodzicami ma też swoje zalety. Szczególnie jeśli jest się młodym rodzicem. Dziadkowie mogą wtedy pomóc nam przy opiece nad dziećmi. Plusem na pewno są również kwestie ekonomiczne. Mieszkanie z rodzicami często wychodzi dużo taniej, a dla niektórych jest nawet za darmo. Pamiętajmy, że dobrze prosperujące gospodarstwa wielopokoleniowe mogą przynosić korzyści zarówno dorosłym dzieciom, jak i rodzicom. Młodzi dorośli mieszkający z rodzicami mają większą możliwość się nimi opiekować i im pomagać na co dzień. Oczywiście mieszkając w ten sposób, w pewnym stopniu rezygnujemy ze swojej prywatności i samodzielności. Dla wielu jednak kwestie ekonomiczne oraz bliskość rodziny całkowicie niwelują te minusy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także