NewsySkąd się bierze zapach staruszka? Nie chodzi o higienę

Skąd się bierze zapach staruszka? Nie chodzi o higienę

Wyjaśniamy, skąd bierze się zapach staruszka
Wyjaśniamy, skąd bierze się zapach staruszka
Źródło zdjęć: © Getty Images | PeopleImages.com - #1486342
03.04.2024 13:30, aktualizacja: 03.04.2024 14:41

Korzystasz komunikacji miejskiej? Stojąc obok osoby starszej, z pewnością nie raz czułeś "zapach staruszka". Naukowcy ustalili przyczynę wydzielania tej charakterystycznej woni. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z higieną.

"Starość nie radość" - mówi pewne polskie przysłowie. Starzeje się i ciało, i umysł. Zaczynają się problemy z pamięcią czy poruszaniem. Pokonanie kilku kilometrów zdaje się być wyzwaniem na miarę "Iron Mana". Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który zwraca uwagę otoczenia. Chodzi o zapach staruszka.

Naukowcy ustali, co odpowiada za wydzielanie charakterystycznego, słodkiego zapachu przez osoby w podeszłym wieku. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z brakiem higieny czy zaniedbaniem. Przyczyna jest bardziej prozaiczna, niż mogłoby się wydawać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd bierze się "zapach staruszka"?

Przypomnij sobie dom swoich dziadków. Po przekroczeniu progu uderzał cię pewnie charakterystyczny, słodki zapach, który ciężko opisać słowami. Ta sama woń jest wyczuwalna w przestrzeni publicznej — w sklepie, aptece czy w autobusie. Skąd bierze się "zapach staruszka"? To pytanie zadał sobie zespół naukowców z Jokohamy pod kierownictwem dr. Shinichiro Haze.

W 2001 roku zespół badaczy przeprowadził badanie, które opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Journal of Investigative Dermatology". Okazało się, że za charakterystyczną woń odpowiada związek określany jako 2-nonenal. Stężenie tej substancji wzrasta wraz z wiekiem. To całkowicie naturalny proces, którego nie da się uniknąć.

Czy każdy jest skazany na "zapach staruszka"? Według badaczy z Jokohamy wszystko zależy od trybu życia. Istotne są tutaj zdrowa dieta, brak używek w postaci alkoholu czy nikotyny lub też niewielka ilość stresu. Wszystkie te czynniki wpływają na intensywność wydzielanego zapachu.

Jak pozbyć się zapachu starszego człowieka z mieszkania?

Chyba każdy chce mieszkać w czystym i pachnącym mieszkaniu, bez względu na wiek czy status społeczny. Dotyczy to również osób starszych, które wstydzą się zapraszać rodzinę do siebie ze względu na specyficzną woń w mieszkaniu. Jak pozbyć się starczej woni z mieszkania? Jeśli jesteś jedną z bliskich osób, zaoferuj pomoc w sprzątaniu.

Zadbaj o to, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Wypierz zasłony i dywany. Dokładnie wywietrz mieszkanie. W ramach drobnego upominku możesz też zafundować dziadkom kominek zapachowy czy elektryczny dyfuzor zapachowy. Pamiętaj jednak o tym, że nikt nie ma wpływu na to, jak będzie pachnieć jego starzejące się ciało. Warto o tym pamiętać.

Źródło: "Gazeta.pl".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także