Skąd się bierze zapach staruszka? Nie chodzi o higienę
Korzystasz komunikacji miejskiej? Stojąc obok osoby starszej, z pewnością nie raz czułeś "zapach staruszka". Naukowcy ustalili przyczynę wydzielania tej charakterystycznej woni. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z higieną.
"Starość nie radość" - mówi pewne polskie przysłowie. Starzeje się i ciało, i umysł. Zaczynają się problemy z pamięcią czy poruszaniem. Pokonanie kilku kilometrów zdaje się być wyzwaniem na miarę "Iron Mana". Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który zwraca uwagę otoczenia. Chodzi o zapach staruszka.
Naukowcy ustali, co odpowiada za wydzielanie charakterystycznego, słodkiego zapachu przez osoby w podeszłym wieku. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z brakiem higieny czy zaniedbaniem. Przyczyna jest bardziej prozaiczna, niż mogłoby się wydawać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompozycje z kwiatów
Skąd bierze się "zapach staruszka"?
Przypomnij sobie dom swoich dziadków. Po przekroczeniu progu uderzał cię pewnie charakterystyczny, słodki zapach, który ciężko opisać słowami. Ta sama woń jest wyczuwalna w przestrzeni publicznej — w sklepie, aptece czy w autobusie. Skąd bierze się "zapach staruszka"? To pytanie zadał sobie zespół naukowców z Jokohamy pod kierownictwem dr. Shinichiro Haze.
W 2001 roku zespół badaczy przeprowadził badanie, które opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Journal of Investigative Dermatology". Okazało się, że za charakterystyczną woń odpowiada związek określany jako 2-nonenal. Stężenie tej substancji wzrasta wraz z wiekiem. To całkowicie naturalny proces, którego nie da się uniknąć.
Czy każdy jest skazany na "zapach staruszka"? Według badaczy z Jokohamy wszystko zależy od trybu życia. Istotne są tutaj zdrowa dieta, brak używek w postaci alkoholu czy nikotyny lub też niewielka ilość stresu. Wszystkie te czynniki wpływają na intensywność wydzielanego zapachu.
Jak pozbyć się zapachu starszego człowieka z mieszkania?
Chyba każdy chce mieszkać w czystym i pachnącym mieszkaniu, bez względu na wiek czy status społeczny. Dotyczy to również osób starszych, które wstydzą się zapraszać rodzinę do siebie ze względu na specyficzną woń w mieszkaniu. Jak pozbyć się starczej woni z mieszkania? Jeśli jesteś jedną z bliskich osób, zaoferuj pomoc w sprzątaniu.
Zadbaj o to, aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Wypierz zasłony i dywany. Dokładnie wywietrz mieszkanie. W ramach drobnego upominku możesz też zafundować dziadkom kominek zapachowy czy elektryczny dyfuzor zapachowy. Pamiętaj jednak o tym, że nikt nie ma wpływu na to, jak będzie pachnieć jego starzejące się ciało. Warto o tym pamiętać.
Źródło: "Gazeta.pl".