InspiracjeSprawdź, jakie masz tętno. Wynik wskazuje ryzyko... popełnienia przestępstwa

Sprawdź, jakie masz tętno. Wynik wskazuje ryzyko... popełnienia przestępstwa

Mówi się, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi są bardziej porywcze i nie potrafią usiedzieć w miejscu. Sugeruje to, że to właśnie one są w większym stopniu zdolne do popełnienia przestępstwa. Według najnowszych badań niskie tętno to jedna z cech wspólnych wszystkich kobiet, które kiedykolwiek naruszyły prawo. "Morderstwo z zimną krwią" zaczyna nabierać sensu.

Mierzenie ciśnienia krwi.
Mierzenie ciśnienia krwi.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lazy_Bear

09.04.2024 13:26

Niskie tętno spoczynkowe u kobiet może sugerować, że mają one większą tendencję do popełniania przestępstw. Sofi Oskarsson z Uniwersytetu w Örebro w Szwecji dokonała szczegółowych badań, w których potwierdziła tę tezę. W badaniu wzięło udział aż 12 500 kobiet, które zgłosiły się na ochotniczki do służby wojskowej. Jak je przebadano?

To tętno wskazuje, że jesteś w stanie popełnić przestępstwo

Podczas badania kobiety wykonywały różne ćwiczenia. Czasami proszono je o użycie przemocy, lecz nie miało to na celu zranienia, a jedynie doprowadzenia do jak najbardziej realnej sytuacji, która imitowałaby atak. Podczas badań mierzono im tętno i zapisywano wszystkie wyniki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się później okazało, kobiety, które miały tętno spoczynkowe poniżej 69 uderzeń, były bardziej wybuchowe i zdolne do skrzywdzenia drugiej osoby. Szacuje się, że możliwość popełnienia przestępstwa była o 35 proc. wyższa niż w przypadku kobiet, których tętno spoczynkowe wynosiło więcej niż 83 uderzenia na minutę.

Czy każde przestępstwo jest popełniane przez osobę z "zimną krwią"? Nie można tutaj jasno określić, czy każdy przestępca ma z reguły niższe tętno, lecz w przypadku tych kobiet badanie potwierdziło tę zależność.

Nieustraszone kobiety mają niższe tętno spoczynkowe

Podczas badań, zaobserwowano jeszcze jedną zależność u kobiet z niskim tętnem. Podczas ataków, były one nieustraszone, a wszelkie ciosy zdawały się ich kompletnie nie ranić. Podczas walki adrenalina sprawia, że ból jest mniej odczuwalny, a człowiek jest w stanie znieść więcej fizycznych ciosów. Może to właśnie dzięki niej stawały się takie nieczułe.

Autorzy badań twierdzą, kobiety o niskim tętnie mają wrażliwszy układ nerwowy i w chwilach stresu, system obronny każe im wykorzystać całą siłę, jaką posiadają, by wyrwać się z opresji.

Badania potwierdziły założoną tezę, lecz nie ma niezbitych dowodów na to, że największe przestępczynie miały niskie tętno. Z pewnością istnieje związek między niskim tętnem spoczynkowym a zwiększoną tendencją do przestępczości. Wcześniej prowadzono takie badania na grupie mężczyzn, u którzy również wykazano podobną zależność.

Być może popełnienie przestępstwa wymaga opanowania i jasności umysłu, a osoby o wysokim tętnie spoczynkowym nie są w stanie tego osiągnąć? Niewykluczone, że w przyszłości zostaną podjęte kolejne badania, które rozwikłają tę zagadkę.