PoradySprzątaczka zdradziła, jak suszy pranie, kiedy jest zimno. Zapach stęchlizny znika

Sprzątaczka zdradziła, jak suszy pranie, kiedy jest zimno. Zapach stęchlizny znika

Suszarka do ubrań może wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak w sezonie jesienno-zimowym wiele osób żałuje, że nie ma jej w swoim domu. To wszystko przez zapach stęchlizny, który unosi się znad suszącego się prania.

Ubrania pachnące stęchlizną.
Ubrania pachnące stęchlizną.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Paweł Kacperek

17.11.2023 16:10

Wiele osób jest zdania, że listopad to najgorszy miesiąc w roku. Jest zimno, szaro, szybko robi się ciemno, a aura nie sprzyja żadnym aktywnościom. W rzadko wietrzonym mieszkaniu unosi się zapach stęchlizny, który jest potęgowany przez suszące się pranie.

Zastanawiasz się, dlaczego suche ubrania nieprzyjemnie pachną? Problemem może być pralka, ale też sposób, w jaki suszysz mokre tkaniny. Wyjaśniamy, jak pozbyć się z nich zapachu stęchlizny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

W sezonie jesienno-zimowym ubrania rozwieszone na suszarce schną po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Wysuszone pachną stęchlizną, mimo zastosowania płynu do płukania. Jeśli chcesz tego uniknąć, zwróć uwagę na to, jak je rozwieszasz.

Suszarka powinna znajdować się w dużym, regularnie wietrzonym pokoju. Nawet jeśli na dworze są trzy stopnie i pada deszcz, uchyl okna na co najmniej pół godziny. W ten sposób poprawisz cyrkulację powietrza, a także obniżysz poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Ubrania wywieszaj od razu po zakończonym cyklu prania. Nie przetrzymuj ich w bębnie, aby nie zaczęły gnić. Po wyciągnięciu z pralki wytrzep każdą tkaninę, układając je w dużych odstępach. Dzięki temu powietrze bez trudu dotrze do każdego zakamarka, co przyśpieszy proces schnięcia.

Dodaj do przegrody na proszek. Pozbędziesz się przykrego zapachu

Stosując się do powyższych zasad, pozbędziesz się zapachu stęchlizny. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, wykorzystaj produkt, który zapewne masz już w swojej kuchennej szafce. Tym produktem jest ocet spirytusowy. Wykazuje działanie bakteriobójcze, wybielające i zmiękczające, a do tego neutralizuje zapachy. Wystarczy, że do komory na proszek dodasz 100 ml octu, a pozbędziesz się zapachu stęchlizny i dodatkowo zmiękczysz tkaniny. Płyn do płukania nie będzie już potrzebny.

Zapach octu przyprawia cię o ból głowy? Możesz zastąpić go sodą oczyszczoną, która podobnie jak ocet dezynfekuje tkaniny i pochłania zapachy. Wsyp do komory 100 g sody i dodaj proszek do prania. Po zakończonym cyklu ubrania będą pachniały świeżością.