Balkon i ogródOgródStosuję stare metody ogrodników. Bulwy selera są większe niż pięść

Stosuję stare metody ogrodników. Bulwy selera są większe niż pięść

Od lat tylko tak sadzę seler do gruntu
Od lat tylko tak sadzę seler do gruntu
Źródło zdjęć: © Pixabay | Engin_Akyurt

23.03.2024 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć jest popularnym, wręcz pospolitym warzywem, samodzielne wyhodowanie selera jest karkołomnym zadaniem. Aby zdrowo rósł w korzeń oraz smakował pysznie, trzeba się sporo napocić. Kiedy i jak sadzić seler do gruntu? Te metody gwarantują udane plony.

Seler jest niezwykle bogatym w witaminy i minerały warzywem, co nie oznacza, że poradzi sobie z nim każdy ogrodnik. Z tego powodu warto poznać kluczowe zasady sadzenia selera, które sprawią, że jego uprawa wejdzie na wyższy poziom i da niesamowite efekty, o jakich nawet nie śniłeś. Dzięki nim będziesz wiedział, co zrobić, żeby seler rósł w korzeń.

Kiedy i jak sadzić selera?

Wiele osób już teraz myśli nad odpowiednim terminem siewu selera, a jest on niezwykle ważny, ponieważ od rozsad zależy efekt finalny, czyli plony. Najlepiej zrobić to jeszcze w marcu. Jeśli do tej pory nie zakasałeś rękawów do sadzenia selera lub uważasz, że wystarczy umieścić nasionka w doniczce, to jesteś w błędzie. W przypadku hodowli selera nie jest to takie proste. Warzywo potrzebuje stale wilgotnej gleby oraz temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza. O czym jeszcze warto pamiętać podczas uprawy selera?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sadzonki selera koniecznie musisz pikować, kiedy zauważysz pierwsze listki. Dzięki temu zabiegowi zwiększysz szansę na późniejsze rośnięcie w korzeń. Najlepiej jest przesadzić sadzonki do większych doniczek w odstępach co 5 cm. Kiedy twoje selery nadają się do wsadzenia do gruntu? Warto poczekać z przesadzeniem do drugiej połowy maja, kiedy ustaną przymrozki. Dzięki temu zyskasz pewność, że hodowla selera nie pójdzie na marne.

Co zrobić, żeby seler rósł w korzeń?

Bardzo często zdarza się, że ogrodnicy uprawiający seler zniechęcają się do tego warzywa i wcale nie chodzi tutaj o jego smak. Korzeń selera, czyli ten najważniejszy element, wygląda marnie, przez co nie nadaje się do pichcenia. Nie warto od razu wtedy rezygnować z kolejnych prób sadzenia selera. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych elementach, które gwarantują wyhodowanie warzywa wielkości pięści.

Najlepiej zacząć od rozsad, które powinno się robić na początku roku, ponieważ do połowy maja sadzonki selera mogą nawet mierzyć 30 cm. Pikowanie również jest selerowi niezbędne, ale grunt pod zasadzenie selera powinien być nawieziony kompostem, co wpłynie na dorodne korzenie.

Jak głęboko sadzić seler? Najlepiej zrobić to na taką samą wysokość, w jakiej rósł w doniczkach. Dzięki temu korzeń selera nie podwinie się, czyli nie wyrośnie marny. Ostatnim elementem jest podlewanie, a seler rosnący w korzeń powinien mieć regularne kąpiele wodne.

selerseler korzeniowywarzywa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także