Szwedzkie miasto namawia mieszkańców, żeby się witali. Ma to rozwiązać jeden problem
Samotność to już epidemia. Coraz więcej osób odczuwa skutki odosobnienia,. Wiele z nich przyznaje, że nie potrafi nawiązać kontaktu z drugim człowiekiem. Władze szwedzkiego miasteczka Luleå postanowiły to zmienić i rozpoczęły nietypową kampanię społeczną.
Szwecja to największy kraj na półwyspie skandynawskim. Szwedzi są znani ze swojej otwartości i tolerancji. Jednak mieszkańcy północnej części kraju są nieco bardziej introwertyczni i bardzo dbają o swoją prywatność.
Miasto Luleå położone jest właśnie w północnej części Szwecji. W sezonie jesienno-zimowym słońce w ciągu dnia słońce nie pojawia się zbyt często. Władze miasta w trosce o swoich mieszkańców rozpoczęły kampanię zachęcającą do... witania się.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysły na pranie 2023 LUTY
Władze miasta zachęcają do witania się. Mają w tym cel
Luleå to miasto znajdujące się północy Szwecji. Zamieszkuje je ok. 80 tys. mieszkańców. Zimą słońce wschodzi tu na zaledwie trzy godziny, co ogranicza kontakty międzyludzkie. Nie pomaga też fakt, że mieszkańcy Lulei mają opinię powściągliwych i nietowarzyskich. Władze miasta postanowiły to zmienić i rozpoczęły kampanię, która ma zapobiec samotności i zachęcić ludzi do kontaktów z innymi.
31 października w Szwecji obchodzony jest Dzień Sąsiada. Tego dnia ruszyła też kampania zachęcająca do... witania się. Zdaniem władz, ten serdeczny gest poprawi więzi społeczne między mieszkańcami i przyczyni się do poprawy nastroju. "[...] badania pokazują, że może przyczynić się do poprawy więzi społecznych i mieć pozytywny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i samopoczucie" - czytamy na oficjalnym Instagramie miasta Luleå.
Na potrzebny kampanii powstał filmik, na którym pojawiają się przypadkowi przechodnie, którzy witają się ze sobą. Początkowo, są zdziwieni przywitaniem, jednak po chwili na ich twarzy pojawia się uśmiech. "Twoje cześć może wiele zmienić" - napisano.
Epidemia samotności
Władze miasta chcą w ten sposób poprawić komfort życia mieszkańców i pokazać im, że nie są sami. Samotność dotyka wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie czy rodzaj wykonywanej pracy. Ten stan niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Dlatego to tak ważne, aby utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Wystarczy zacząć od zwykłego "cześć". Kto wie, może przypadkowa znajomość przerodzi się w piękną przyjaźń?