NewsyTak wygląda największy gryzoń świata. Wagą przebija owczarka niemieckiego

Tak wygląda największy gryzoń świata. Wagą przebija owczarka niemieckiego

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda największy gryzoń na świecie? Nie, nie jest to królik. Ani nutria. Ani nawet bóbr. To kapibara - wyjątkowe zwierzę, które warto poznać bliżej.

Kapibara — największy gryzoń świata.
Kapibara — największy gryzoń świata.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Leonardo

Świat zwierząt jest zaskakujący. Uczymy się o nich już jako dzieci, a z wiekiem nasza ciekawość tym tematem zadaje się nieco zanikać. Czy jesteś w stanie powiedzieć, jaki jest największy gryzoń świata? Nie? Śpieszymy z odpowiedzią.

Największym gryzoniem świata jest kapibara wielka. To wyjątkowe zwierzę, które zawładnęło mediami społecznościowymi. Z wyglądu przypominają coś pomiędzy kawią domową a bobrem. Jednak jest znacznie większe, bowiem wagą przebija nawet samego owczarka niemieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Triki z cytrynami

Kapibara — największy gryzoń świata

Kapibara to największy gryzoń świata. Należy do rodziny kawiowatych. Z wyglądu przypomina wspomnianą kawię, jednak jest od niej znacznie większa. I to kilkaset razy większa, bowiem kapibara waży więcej niż owczarek niemiecki. Dorosły osobnik waży od 35 do nawet 65 kilogramów, przy czym samice są mniejsze od samców. Warto wspomnieć o samicy kapibary z Sao Paulo, która ważyła aż 91 kg.

Gatunek jest znany już od XVII wieku. Jako pierwszy opisał go Linneneusz, błędnie zaliczając zwierzę to rodziny świniowatych. W nazwie użyto sformowania hydrochaeris, bowiem naturalnym środowiskiem kapibary jest woda. Spowodowało to problemy z przydziałem gatunku, a także z nomenklaturą, ponieważ w niektórych krajach kapibary nadal określane są mianem świnki morskiej.

Być jak kapibara, czyli kilka słów o tym, jak kapibary podbiły świat

Kapibary zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Dzień spędzają w wodzie, a kiedy ta aktywność się im znudzi, wracają na brzeg, na którym to wypoczywają lub taplają się w błocie. Żywią się nasionami i roślinami. Żyją w stadzie, które obejmuje kapibary obu płci, a także ich potomstwo. Porozumiewają się między sobą, wydając charakterystyczne dźwięki, które są przedmiotem wielu badań naukowych.

To bardzo towarzyskie, inteligentne i zabawne zwierzęta, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Na platformach takich jak Instagram czy TikTok aż roi się od filmików z kapibarami w roli głównej. Choć hodowla kapibar jest w Polsce legalna, zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków jest zwyczajnie niemożliwe. Potrzebują swojego stada, a także stałego dostępu do dużych zbiorników wodnych.