NewsyTak wygląda największy gryzoń świata. Wagą przebija owczarka niemieckiego

Tak wygląda największy gryzoń świata. Wagą przebija owczarka niemieckiego

Kapibara — największy gryzoń świata.
Kapibara — największy gryzoń świata.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Leonardo
07.02.2024 18:49

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda największy gryzoń na świecie? Nie, nie jest to królik. Ani nutria. Ani nawet bóbr. To kapibara - wyjątkowe zwierzę, które warto poznać bliżej.

Świat zwierząt jest zaskakujący. Uczymy się o nich już jako dzieci, a z wiekiem nasza ciekawość tym tematem zadaje się nieco zanikać. Czy jesteś w stanie powiedzieć, jaki jest największy gryzoń świata? Nie? Śpieszymy z odpowiedzią.

Największym gryzoniem świata jest kapibara wielka. To wyjątkowe zwierzę, które zawładnęło mediami społecznościowymi. Z wyglądu przypominają coś pomiędzy kawią domową a bobrem. Jednak jest znacznie większe, bowiem wagą przebija nawet samego owczarka niemieckiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kapibara — największy gryzoń świata

Kapibara to największy gryzoń świata. Należy do rodziny kawiowatych. Z wyglądu przypomina wspomnianą kawię, jednak jest od niej znacznie większa. I to kilkaset razy większa, bowiem kapibara waży więcej niż owczarek niemiecki. Dorosły osobnik waży od 35 do nawet 65 kilogramów, przy czym samice są mniejsze od samców. Warto wspomnieć o samicy kapibary z Sao Paulo, która ważyła aż 91 kg.

Gatunek jest znany już od XVII wieku. Jako pierwszy opisał go Linneneusz, błędnie zaliczając zwierzę to rodziny świniowatych. W nazwie użyto sformowania hydrochaeris, bowiem naturalnym środowiskiem kapibary jest woda. Spowodowało to problemy z przydziałem gatunku, a także z nomenklaturą, ponieważ w niektórych krajach kapibary nadal określane są mianem świnki morskiej.

Być jak kapibara, czyli kilka słów o tym, jak kapibary podbiły świat

Kapibary zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Dzień spędzają w wodzie, a kiedy ta aktywność się im znudzi, wracają na brzeg, na którym to wypoczywają lub taplają się w błocie. Żywią się nasionami i roślinami. Żyją w stadzie, które obejmuje kapibary obu płci, a także ich potomstwo. Porozumiewają się między sobą, wydając charakterystyczne dźwięki, które są przedmiotem wielu badań naukowych.

To bardzo towarzyskie, inteligentne i zabawne zwierzęta, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Na platformach takich jak Instagram czy TikTok aż roi się od filmików z kapibarami w roli głównej. Choć hodowla kapibar jest w Polsce legalna, zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków jest zwyczajnie niemożliwe. Potrzebują swojego stada, a także stałego dostępu do dużych zbiorników wodnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także