×

10 trików, które usprawnią pracę przy komputerze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas!

Użytkownicy komputerów przeważnie dzielą się na trzy grupy: na tych którzy posługują się myszką, na tych którzy używają tylko klawiatury oraz na tych którzy korzystają z asystentów tj. Siri. Nieważne w jakiej kategorii się znajdujesz, nigdy za wiele wiedzy na temat trików do komputera i skrótów!

Zebraliśmy najciekawsze i najbardziej potrzebne skróty, dzięki którym skrócisz czas siedzenia przy komputerze i zapewnią Ci bezpieczeństwo w sieci.

#1 Google podpowie w kwestii bieżącej waluty

Po co Ci kalkulator skoro masz coś tak cennego jak Google? Jeśli podróżujesz za granicą i chcesz szybko sprawdzić jak wygląda wymiana pieniędzy na inną walutę, wystarczy, że wpiszesz sumę oraz walutę i dodasz frazę np. „100 dolarów”, a Google podpowie Ci obecny kurs.

#2 Pobierz dowolny obraz z galerii Google przyciskając na niego razem z wciśniętym przyciskiem alt

pixabay.com/ pixabay.com

Większość ludzi klika prawym przyciskiem myszy na wybrany obrazek i wybiera opcję „zapisz”. Istnieje jednak szybszy sposób na pobranie obrazka na dysk swojego komputera. Wystarczy, że naciśniesz alt a następnie klikniesz lewym przyciskiem mszy na obrazek, który automatycznie zapisze się w folderze pobrane. Na MacBooku możesz nacisnąć przycisk sterowania, a następnie kliknąć obraz. Pojawi się menu rozwijane, w którym możesz wybrać opcję „Kopiuj obraz”.

#3 Bateria laptopa ładuje się znacznie szybciej gdy przełączysz go w tryb samolotowy

Będąc w trybie samolotowym, nie będziesz mógł korzystać z niektórych funkcji tj. Wi-Fi czy Bluetooth, jednak jeśli zależy Ci aby komputer szybciej się naładował, warto przełączyć go w tryb samolotowy. Laptop będzie zużywał wtedy mniej baterii niż przy normalnym działaniu i naładuje się do pełna szybciej o jakieś 10-15 minut.

Pamiętajcie także, że jeśli macie laptopa z wymienną baterią, to nie warto mieć ją podłączoną w trakcie pracy na ładowarce. Najlepiej rozładować ją do poziomu ok. 60%, wypiąć i schować. Wówczas ogniwa przez dłuższy czas będą Wam służył z maksymalną wydajnością.

#4 Pobierz „f.lux” aby automatycznie dopasować jasność ekranu do otoczenia

Enter comuter / facebook

Każdy z nas korzysta z komputera w różnym środowisku i na pewno zdaję sobie sprawę jak trudno jest przeżyć w ciemnym pomieszczeniu z bardzo jasnym ekranem. Większość komputerów ma tryb nocnej zmiany, która dopasowuje swoją jasność w wieczorach nocnych, ale możesz także pobrać f.lux, który zrobi to automatycznie. To świetna sprawa, zwłaszcza jeśli często pracujesz w ciemnych pomieszczeniach, a jasność ekranu jest dla Ciebie zbyt intensywna.

#5 Możesz spróbować odzyskać usunięte pliki

ccleaner.com

Jeśli na Twoim komputerze zalega stos niepotrzebnych plików, warto się ich pozbyć – za duża ilość programów czy plików na pulpicie może spowolnić pracę komputera! Jednak co zrobić kiedy usunięto plik który był nam potrzeby, a opróżniliśmy już zawartość kosza? Możesz pobrać program Recuva, który jest najlepszym programem do odzyskania trwale usuniętych plików. Wybierz typ pliku którego potrzebujesz, a program wyszuka za Ciebie te ostatnio usunięte. Niestety jeśli zdążyłeś usunąć już dużą ilość plików, program może nie być w stanie znaleźć tego czego szukasz.

#6 Ctrl + T otworzą nową kartę przeglądarki

Kiedy dużo pracujesz przy komputerze i ciągle korzystasz z przeglądarki internetowej, nie musisz przesuwać kursora aby otworzyć nową kartę. Wystarczy, że skorzystasz z konfiguracji przycisków Ctrl + T, a nowe karta otworzy się sama. W MacBooka’ch wystarczy, że zamiast „ctrl” wciśniesz „command”.

#7 Ukryj swój adres IP

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez HeadVPN (@headvpn)

Istnieje wiele sposobów na ukrycie adresu IP. Przede wszystkim musisz zainstalować dobrą VPN (wirtualną sieć prywatną) w przeglądarce internetowej, aby zmienić rzeczywistą lokalizację. Następnie możesz pobrać PeerBlock, który również ukrywa Twój adres IP.

#8 Usuń pliki z pulpitu aby zwiększyć prędkość komputera

Jeśli masz problemy z szybkością laptopa, może to być spowodowane tym, że Twój pulpit jest pełen ikon i skrótów. Zamiast tworzyć kolejne foldery na małą ilość plików, stwórz jeden u uporządkuj wszystko. Aplikacje umieść na pasku zadań, a pliki w folderze. Pulpit będzie czystszy, a Twój komputer zacznie działać znacznie szybciej.

Instagram/ designbunker

Pamiętaj także, aby unikać instalowania plików na tym samym dysku co system operacyjny. Warto podzielić pamięć naszego komputera na kilka partycji i rozlokować tam swoje pliki. Jest to także dodatkowe zabezpieczenie w przypadku awarii systemu.

#9 Wciśnij przycisk Windows + C aby uruchomić Cortanę

Cortana to wirtualny asystent oparty na algorytmach. Jeśli jesteś użytkownikiem laptopa lub komputera z Windowsem z najnowszym oprogramowaniem, Cortana pomoże Ci znaleźć wszystko czego potrzebujesz. Jeśli nie wiesz, jak wykonać określoną akcję, możesz nacisnąć kombinację klawiszy Windows + C i zapytać Cortanę. Jeśli używasz MacBooka, naciśnij „command” aby zacząć rozmowę z Siri.

#10 Domowe sposoby na zwiększenie szybkości internetu

Płacisz sporą sumę za internet, a ten nie działa zbyt dobrze? Możliwe, że to nie wina operatora, a problem leży po twojej stronie. Najprostszym sposobem zwiększenia szybkości przesyłania danych internetowych jest podłączenie komputera bezpośrednio pod ruter. To dużo wydajniejsze niż połączenie przez sieć Wi-Fi.

Pixabay

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, upewnij się, że ruter znajduje się z dala od urządzeń wytwarzających fale (np. mikrofalówka) oraz znajduje się w miarę wysoko położonym miejscu (np. szafa). Możesz także zainwestować w przedłużacze sygnału Wi-Fi dostępne na rynku.
Przeczytaj więcej o tym co osłabia sygnał Wi Fi w domu

Który trik podoba Ci się najbardziej?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować