10 trików, które usprawnią pracę przy komputerze. Dzięki nim zaoszczędzisz czas!

Użytkownicy komputerów przeważnie dzielą się na trzy grupy: na tych którzy posługują się myszką, na tych którzy używają tylko klawiatury oraz na tych którzy korzystają z asystentów tj. Siri. Nieważne w jakiej kategorii się znajdujesz, nigdy za wiele wiedzy na temat trików i skrótów!

Zebraliśmy najciekawsze i najbardziej potrzebne skróty, dzięki którym skrócisz czas siedzenia przy komputerze i zapewnią Ci bezpieczeństwo w sieci.

#1 Google podpowie w kwestii bieżącej waluty

Po co Ci kalkulator skoro masz coś tak cennego jak Google? Jeśli podróżujesz za granicą i chcesz szybko sprawdzić jak wygląda wymiana pieniędzy na inną walutę, wystarczy, że wpiszesz sumę oraz walutę i dodasz frazę „to”. Spróbuj wpisz np. „100 dollars to PLN”, a Google podpowie Ci obecny kurs.

#2 Pobierz dowolny obraz z galerii Google przyciskając na niego razem z wciśniętym przyciskiem alt

pixabay.com/ pixabay.com

Większość ludzi klika prawym przyciskiem myszy na wybrany obrazek i wybiera opcję „zapisz”. Istnieje jednak szybszy sposób na pobranie obrazka na dysk swojego komputera. Wystarczy, że naciśniesz alt a następnie klikniesz lewym przyciskiem mszy na obrazek, który automatycznie zapisze się w folderze pobrane. Na MacBooku możesz nacisnąć przycisk sterowania, a następnie kliknąć obraz. Kolejnie pojawi się menu rozwijane, w którym możesz wybrać opcję „Kopiuj obraz”.

#3 Bateria laptopa ładuje się znacznie szybciej gdy przełączysz go w tryb samolotowy

Będąc w trybie samolotowym, nie będziesz mógł korzystać z niektórych funkcji tj. Wi-Fi czy Bluetooth, jednak jeśli zależy Ci aby komputer szybciej się naładował, warto przełączyć go w tryb samolotowym. Laptop będzie zużywał wtedy mniej baterii niż przy normalnym działaniu i naładuje się do pełna szybciej o jakieś 10-15 minut.

#4 Pobierz „f.lux” aby automatycznie dopasować jasność ekranu do otoczenia

facebook.com

Każdy z nas korzysta z komputera w różnym środowisku i na pewno zdaję sobie sprawę jak trudno jest przeżyć w ciemnym pomieszczeniu z bardzo jasnym ekranem. Większość komputerów ma tryb nocnej zmiany, która dopasowuje swoją jasność w wieczorach nocnych, ale możesz także pobrać f.lux, który zrobi to automatycznie. To świetna sprawa, zwłaszcza jeśli często pracujesz w ciemnych pomieszczeniach, a jasność ekranu jest dla Ciebie zbyt intensywna.

#5 Możesz spróbować odzyskać usunięte pliki

ccleaner.com

Jeśli na Twoim komputerze zalega stos niepotrzebnych plików, warto się ich pozbyć – za duża ilość programów czy plików na pulpicie może spowolnić pracę komputera! Jednak co zrobić kiedy usunięto plik który był nam potrzeby, a opróżniliśmy już zawartość kosza? Możesz pobrać program Recuva, który jest najlepszym programem do odzyskania trwale usuniętych plików. Wybierz typ pliku którego potrzebujesz, a program wyszuka za Ciebie te ostatnio usunięte. Niestety jeśli zdążyłeś usunąć już dużą ilość plików, program może nie być w stanie znaleźć tego czego szukasz.

#6 Ctrl + T otworzą nową kartę przeglądarki

Kiedy dużo pracujesz przy komputerze i ciągle korzystasz z przeglądarki internetowej, nie musisz przesuwać kursora aby otworzyć nową kartę. Wystarczy, że skorzystasz z konfiguracji przycisków Ctrl + T, a nowe karta otworzy się sama. W MacBooka’ch wystarczy, że zamiast „ctrl” wciśniesz „command”.

#7 Ukryj swój adres IP

Istnieje wiele sposobów na ukrycie adresu IP. Przede wszystkim musisz zainstalować dobrą VPN (wirtualną sieć prywatną) w przeglądarce internetowej, aby zmienić rzeczywistą lokalizację. Następnie możesz pobrać PeerBlock, który również ukrywa twój adres IP.

#8 Usuń pliki z pulpitu aby zwiększyć prędkość komputera

zorganizowana.com

Jeśli masz problemy z szybkością laptopa, może to być spowodowane tym, że Twój pulpit jest pełen ikon i skrótów. Zamiast tworzyć kolejne foldery na małą ilość plików, stwórz jeden u uporządkuj wszystko. Aplikacje umieść na pasku zadań, a pliki w folderze. Pulpit będzie czystszy, a Twój komputer zacznie działać znacznie szybciej.

#9 Wciśnij przycisk Windows + C aby uruchomić Cortanę

Cortana to wirtualny asystent oparty na algorytmach. Jeśli jesteś użytkownikiem laptopa lub komputera z Windowsem z najnowszym oprogramowaniem, Cortana pomoże Ci znaleźć wszystko czego potrzebujesz. Jeśli nie wiesz, jak wykonać określoną akcję, możesz nacisnąć kombinację klawiszy Windows + C i zapytać Cortanę. Jeśli używasz MacBooka, naciśnij „command” aby zacząć rozmowę z Siri.

#10 Dowiedz się kto kradnie Twoje Wi-Fi

Czy nie denerwuje Cię gdy Twój internet traci na prędkości, ponieważ ktoś inny korzysta z Twojej sieci? Nawet jeśli masz hasło, ktoś może je znać lub się włamać, jednak Ty możesz dowiedzieć się kto jest złodziejem Twojego internetu! Pobierz aplikację „Who Is on My Wi-Fi” i spróbuj namierzyć hackera. Nie ma nic bardziej zawstydzającego niż powiedzenie komuś, że wiesz, korzysta z Twojego internetu!

Który trik podoba Ci się najbardziej?