NewsyTurysta znalazł starożytny skarb. Kolorowy koralik okazał się słynnym skarabeuszem

Turysta znalazł starożytny skarb. Kolorowy koralik okazał się słynnym skarabeuszem

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ile jeszcze skarbów z minionych epok skrywa warstwa ziemi. Tak właśnie było w przypadku turysty, który podczas spaceru w pobliżu góry Tel Rekhesh, na terenie Izraela znalazł prawdziwego skarabeusza! To odkrycie zachwyciło nie tylko archeologów, ale też cały świat.

Skarabeusza znalazł izraelski turysta.
Skarabeusza znalazł izraelski turysta.
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | Idrissi, Israel Antiquities Authority

Badacze od lat poszukują artefaktów przeszłości, które są na wagę złota i mają ogromną wartość historyczną oraz potrafią swoim wyglądem powiedzieć nam bardzo wiele o losach ówczesnych ludzi. Teren dzisiejszego Izraela okazał się niezwykle bogaty, a wszystko za sprawą małego skarabeusza, który liczy sobie 2 800 lat! Co więcej, jego autentyczność potwierdził Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). Czym jest i co oznacza izraelski skarabeusz?

Jak wyglądało izraelskie odkrycie skarabeusza?

Góra Tel Rekhesh skrywała pradawny skarb, który nadal byłby ukryty przed światem, gdyby nie spacerujący u jej podnóża turysta. Masyw ten znajduje się w dolnej Galilei, a według danych historycznych ten teren był zamieszkiwany przez asyryjskich oraz babilońskich urzędników. Do dziś w tej części Izraela można podziwiać ślady miast izraelickich i kananejskich. Mężczyzna, który natrafił na skarabeusza, nawet nie spodziewał się, że leżący na ziemi i mieniący się w słońcu pomarańczowy kamień może mieć tak ogromną wartość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilka ciekawostek, które warto znać!

Erez Avrahamov podniósł skarabeusza z ziemi, ponieważ ten nietypowo wyglądający otoczak przykuł jego uwagę. Turysta bardzo szybko zauważył, że nie jest to zwykła skała, ponieważ miała na sobie wyrzeźbionego skarabeusza, który w tamtym regionie uchodził za wręcz świętego chrząszcza. Bez chwili zawahania Erez skontaktował się z Izraelskim Urzędem ds. Starożytności, gdzie w zasadzie nikt nie spodziewał się tak niesamowitych informacji. Po krótkiej rozmowie ze specjalistą odkrywca szybko zrozumiał, że trzyma w dłoni niezwykle ważny dla historii Izraela skarb. Skarabeusz trafił do IAA, a Erezowi wręczono dyplom oraz złożono gratulacje.

Co dalej ze skarabeuszem?

Po wstępnych ustaleniach naukowców okazało się, że skarabeusz o wymiarach ludzkiego paznokcia to nie lada gratka nie tylko dla archeologów. Skarb wykonany został z pomarańczowego karneolu, czyli kamienia półszlachetnego. Na wypukłej części znajduje się wyrzeźbiony chrząszcz, czyli skarabeusz, a na odwrocie widnieje gryf! Dzięki temu badacze z łatwością określili czas powstania izraelskiego skarabeusza na epokę żelaza między VII i VI wiekiem p.n.e.

Co ciekawe wygrawerowany skarabeusz nie widnieje na karneolu przez przypadek, ponieważ na tamtym terenie traktowano je jako święte zwierzęta, o mocnej symbolice religijnej. Historycy uważają, że skarabeusz oznacza, że na terenie Tel Rekhesh, czyli dzisiejszego Izraela znajdowała się w tamtym czasie forteca Asyryjczyków, a to niezwykle ważne odkrycie dla historii tego kraju.