NewsyTurysta znalazł starożytny skarb. Kolorowy koralik okazał się słynnym skarabeuszem

Turysta znalazł starożytny skarb. Kolorowy koralik okazał się słynnym skarabeuszem

Skarabeusza znalazł izraelski turysta.
Skarabeusza znalazł izraelski turysta.
Źródło zdjęć: © Facebook, Getty Images | Idrissi, Israel Antiquities Authority
15.02.2024 07:11

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ile jeszcze skarbów z minionych epok skrywa warstwa ziemi. Tak właśnie było w przypadku turysty, który podczas spaceru w pobliżu góry Tel Rekhesh, na terenie Izraela znalazł prawdziwego skarabeusza! To odkrycie zachwyciło nie tylko archeologów, ale też cały świat.

Badacze od lat poszukują artefaktów przeszłości, które są na wagę złota i mają ogromną wartość historyczną oraz potrafią swoim wyglądem powiedzieć nam bardzo wiele o losach ówczesnych ludzi. Teren dzisiejszego Izraela okazał się niezwykle bogaty, a wszystko za sprawą małego skarabeusza, który liczy sobie 2 800 lat! Co więcej, jego autentyczność potwierdził Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). Czym jest i co oznacza izraelski skarabeusz?

Jak wyglądało izraelskie odkrycie skarabeusza?

Góra Tel Rekhesh skrywała pradawny skarb, który nadal byłby ukryty przed światem, gdyby nie spacerujący u jej podnóża turysta. Masyw ten znajduje się w dolnej Galilei, a według danych historycznych ten teren był zamieszkiwany przez asyryjskich oraz babilońskich urzędników. Do dziś w tej części Izraela można podziwiać ślady miast izraelickich i kananejskich. Mężczyzna, który natrafił na skarabeusza, nawet nie spodziewał się, że leżący na ziemi i mieniący się w słońcu pomarańczowy kamień może mieć tak ogromną wartość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Erez Avrahamov podniósł skarabeusza z ziemi, ponieważ ten nietypowo wyglądający otoczak przykuł jego uwagę. Turysta bardzo szybko zauważył, że nie jest to zwykła skała, ponieważ miała na sobie wyrzeźbionego skarabeusza, który w tamtym regionie uchodził za wręcz świętego chrząszcza. Bez chwili zawahania Erez skontaktował się z Izraelskim Urzędem ds. Starożytności, gdzie w zasadzie nikt nie spodziewał się tak niesamowitych informacji. Po krótkiej rozmowie ze specjalistą odkrywca szybko zrozumiał, że trzyma w dłoni niezwykle ważny dla historii Izraela skarb. Skarabeusz trafił do IAA, a Erezowi wręczono dyplom oraz złożono gratulacje.

Co dalej ze skarabeuszem?

Po wstępnych ustaleniach naukowców okazało się, że skarabeusz o wymiarach ludzkiego paznokcia to nie lada gratka nie tylko dla archeologów. Skarb wykonany został z pomarańczowego karneolu, czyli kamienia półszlachetnego. Na wypukłej części znajduje się wyrzeźbiony chrząszcz, czyli skarabeusz, a na odwrocie widnieje gryf! Dzięki temu badacze z łatwością określili czas powstania izraelskiego skarabeusza na epokę żelaza między VII i VI wiekiem p.n.e.

Co ciekawe wygrawerowany skarabeusz nie widnieje na karneolu przez przypadek, ponieważ na tamtym terenie traktowano je jako święte zwierzęta, o mocnej symbolice religijnej. Historycy uważają, że skarabeusz oznacza, że na terenie Tel Rekhesh, czyli dzisiejszego Izraela znajdowała się w tamtym czasie forteca Asyryjczyków, a to niezwykle ważne odkrycie dla historii tego kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także