Tych rzeczy nie powinieneś robić w kuchni. Tylko zmarnujesz żywność
Gotowanie i jedzenie dostarczają wiele przyjemności oraz są okazją do wspólnych spotkań. Jednak przez złe nawyki często jesteś w kropce, ponieważ nie wiesz jakie produkty są jeszcze zdatne do spożycia, a które już nie. Oto kilka zasad, dzięki którym unikniesz takich dylematów.
29.11.2023 12:41
Bezpieczeństwo w kuchni to nie tylko ostrożne posługiwanie się narzędziami, ale też świadomość tego, co i kiedy nadaje się do spożycia. Nie wszystkie wypracowane przez lata nawyki kuchenne są dobre dla naszego zdrowia, a ich skutki mocno odbijają się na pracy układu trawiennego.
Nie każda żywność nadaje się do spożycia
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nieodpowiednia żywność, wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Bardzo często jest to bezpośrednie zagrożenie, a występowanie chorób przenoszonych drogą pokarmową z roku na rok się zwiększa. Zakażenia bakteryjne, wirusowe, a nawet pasożytnicze niosą ze sobą poważne konsekwencje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak okazuje się, że w prosty sposób można je wyeliminować. Dzięki przestrzeganiu kilku reguł zawsze będziesz wiedzieć, czy dany produkt można jeść. Zaoszczędzisz sobie nie tylko czasu, ale i zbędnych nerwów.
Zasady, dzięki którym żywność będzie zawsze dobra
Lodówka to twój przyjaciel, a jeśli jakiś produkt ma być w niej przechowywany, to po prostu go tam umieść. Wiele osób po powrocie z zakupów gramoli się z rozpakowaniem zakupów, a pozostawiony w siatkach np. nabiał błyskawicznie się psuje. Dlatego koniecznie pamiętaj o tym, że tego typu produkty powinny być poza lodówką nie dłużej niż maksymalnie 2 godziny.
Zakupy z dostawą do domu to już standard, który, mimo że wygodny, może być bardzo niebezpieczny. Zazwyczaj będąc na zakupach, zwracasz uwagę na wygląd produktów i opakowań, przez co masz kontrolę nad tym, co znajduje się w koszyku. W przypadku zamówienia z dostawą do domu nie masz na to wpływu, ponieważ ktoś wybiera żywność za ciebie. Niekoniecznie misi to być osoba na tyle skrupulatna, by szukać produktów np. z jak najdłuższą datą ważności.
Warto wyrobić sobie nawyk ważenia jedzenia przed ugotowaniem. To nie tylko troska o sylwetkę, ale też portfel. Pomaga dobrać zarówno odpowiednią porcję, jak i czas obróbki termicznej, który jest niezwykle ważny dla smaku oraz właściwości dania. Wystrzegaj się natomiast gotowców w postaci sałatek lub miksów sałat, które nie zawsze są pakowane w odpowiednich warunkach i bywają nieświeże.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Regularna wymiana desek kuchennych to podstawa, która z pewnością pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. Nie musisz mieć w domu całej kolekcji. Wystarczy, że będziesz mieć osobne do: chleba, mięsa, ryb i warzyw. Równie ważna jest higiena narzędzi kuchennych np. noży, których nie należy używać do krojenia mięsa, a następnie warzyw.
Zwierzęta domowe w kuchni to również nie najlepszy pomysł. Dlatego lepiej w ogóle ich do niej nie wpuszczać, a szczególnie podczas gotowania. Towarzystwo czworonogów, mimo że miłe, może okazać się niezwykle niebezpieczne. Przenoszą one bowiem niebezpieczne dla człowieka patogeny, które mogą spowodować m.in. biegunkę lub gorączkę.