NewsyW tym polskim mieście rozwody to chleb powszedni. Wnioski płyną strumieniami

W tym polskim mieście rozwody to chleb powszedni. Wnioski płyną strumieniami

Rozwód w Polsce.
Rozwód w Polsce.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | krivinis
17.04.2024 09:04

Rozwód to jeden z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Jest to zamknięcie za sobą pewnego etapu i rozpoczęcie życia od nowa. Czy wiesz jakie miasto w Polsce może pochwalić się największą liczbą pozwów rozwodowych? Wcale nie chodzi o Warszawę!

Rozwód to raczej dla każdego człowieka nieprzyjemne oraz trudne doświadczenie. Nawet taki bez orzekania o winie oraz za porozumieniem stron, jest dla wielu ludzi emocjonującym oraz smutnym wydarzeniem. Należy jednak pamiętać, że rozstanie to nie koniec świata i rozwód może się przydarzyć tak naprawdę każdemu. Czy wiesz, w jakim polskim mieście wpływa najwięcej pozwów rozwodowych? W 2023 roku złożono tam aż 5,4 tys. wniosków. Statystyki raczej nie są optymistyczne. Czyżby ludzie tak źle się dobierali, a może instytucja małżeństwa przestała mieć sens?

Dlaczego w Polsce jest teraz tak dużo rozwodów?

Bardzo często rozwód potrafi całkowicie wyssać z człowieka energię do życia i skutecznie zniechęcić do ponownego wejścia na rynek matrymonialny. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności rozstania, jednak nawet te polubowne odciskają jakieś piętno na psychice i są traktowane jako osobista porażka. Jeszcze kilkanaście lat temu, rozwody były dużo bardziej popularne głównie za oceanem. W Polsce starsze pokolenia starały się zawsze dochodzić jakoś do porozumienia. Nawet jeśli w małżeństwie działo się bardzo źle i ludzie byli nieszczęśliwi, to i tak niestety nie decydowano się na rozwód.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powodów długoletniego trwania Polaków w złych związkach było wiele. Dawniej rozwód, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, był powodem do wstydu i plotek. Zwłaszcza kobiety były stygmatyzowane za to, że są rozwódkami. Płeć piękna często też zajmowała się głównie domem i wychowywaniem dzieci. Zazwyczaj nie pracowały, więc dużo trudniej było im odejść i żyć samotnie. Obecnie kobiety są dużo bardziej niezależne. Mają też większe wsparcie społeczne.

Na pewno na zwiększoną liczbę rozwodów miała wpływ również pandemia koronawirusa i fakt, że kilka lat temu wielu ludzi musiało przebywać ze sobą non stop w zamknięciu. To wystawiło na próbę wiele małżeństw, które później zdecydowały się na rozwód. Bardzo częstym powodem rozpadu związku jest również zatracenie siebie w pędzie życia oraz wszechobecnej presji czasu i stresu. Oczywiście nadal jednym z najczęstszych powodów rozwodu jest również niestety zdrada czy niezgodność charakterów.

W jakim mieście w Polsce jest najwięcej rozwodów?

Niestety niechlubnym zwycięzcą w tej kategorii jest Poznań. Portal infor.pl podaje, że w mieście tym w 2023 roku wpłynęło aż 5,4 tys. wniosków rozwodowych. W 2022 roku było ich 5,2 tys. Jakie miasto natomiast plasuje się na drugim miejscu? Okazuje się, że rozwód bardzo często biorą również mieszkańcy Warszawy. To właśnie tam w 2023 roku wpłynęło 4,6 tys. wniosków. Rok wcześniej było to tylko 4,3 tys.

Infor.pl podaje, że trzecie miejsce należy do Gdańska. W tym mieście rozwody również są bardzo popularne. W 2023 roku złożono tam 4,5 tys. wniosków, natomiast w 2022 było to 4,1 tys. Oczywiście należy podkreślić, że na większą ilość rozwodów w dużych miastach ma na pewno też wpływ gęstsze zaludnienie tych obszarów.

Źródło: www.infor.pl oraz Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także