NewsyWcale nie słodkie sikorki. Krwiożercze bestie atakują nietoperze

Wcale nie słodkie sikorki. Krwiożercze bestie atakują nietoperze

Sikorka siedzi na kawałku słoniny
Sikorka siedzi na kawałku słoniny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Michal45
18.03.2024 17:27

Funkcjonowanie ptaków w przyrodzie jest na tyle ciekawe, że interesują one nie tylko ornitologów, ale również zwykłych ludzi. Okazuje się, że sikorki atakują...nietoperze. Jaki jest powód takiego zachowania ptaków?

Całe to zamieszanie dotyczy sikorek bogatek. Sikorka ta jest mała i można ją przyrównać gabarytowo do wróbla. Wyróżnia się żółtym brzuszkiem z czarnym krawatem oraz głową w tym samym kolorze. Jest to ptak częściowo wędrowny, który występuje masowo w całej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Środkowej. Okazuje się, że ten ładny i niepozornie wyglądający ptaszek jest dla nietoperzy krwiożerczą bestią. Otóż sikorki bogatki atakują oraz zabijają nietoperze, a następnie je...zjadają. Skąd u tych ptaków taki nietypowy wybór pożywienia?

Ptaki, które zabijają nietoperze

Sikorki bogatki to ptaki, które na pierwszy rzut oka raczej nikomu nie będą kojarzyć się z niebezpieczeństwem oraz agresją. Pozory jednak mylą. Bogatki w celu zdobycia pożywienia polują i zabijają nietoperze. Jak podaje portal www.newscientist.com zjawisko to jako pierwszy odkrył w 1996 roku Péter Estók z Instytutu Ornitologii Maxa Plancka w Niemczech. Udało mu się wtedy zaobserwować atak sikorki na nietoperza. Zdarzenie to miało miejsce w węgierskiej jaskini.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ciekawe po upływie 10 lat Péter Estók oraz ekspert od nietoperzy Björn Siemers odnotowali aż 18 przypadków brutalnych ataków sikorek na nietoperze. Te zaobserwowane przypadki wydarzyły się podczas dwóch zim i wszystkie miały miejsce w tej samej jaskini. Jej lokalizacja to Góry Bukowe na Węgrzech.

Dlaczego ptaki atakują nietoperze?

Sikorki bogatki zdecydowały się na zabijanie nietoperzy zapewne w celu zapewnianie sobie pożywienia. Warto jednak zaznaczyć, że ich napaści charakteryzują się dużą brutalnością. Nie zabijają swoich ofiar przed zjedzeniem. Atakują nietoperze, które ledwo co wybudziły się z zimowego snu i z racji niskich temperatur są jeszcze powolne. Naukowcy Péter Estók oraz Björn Siemers postanowili sprawdzić, czy jeśli dostarczą sikorkom odpowiedniego pożywienia, to one zaprzestaną swoich ataków.

Na portalu www.newscientist.com możemy przeczytać, że ptaki te po otrzymaniu odpowiedniego jedzenia rzeczywiście zmniejszyły ilość swoich krwiożerczych ataków. Zdaniem naukowców nietypowe działanie sikorek udowadnia, że ptaki w celu zapewnienia sobie pożywienia są zdolne do naprawdę pomysłowych oraz bardzo nieprawdopodobnych działań. A czy wy mieliście kiedyś okazję spotkać sikorkę bogatkę w swoim ogrodzie?

Źródło: portal New Scientist

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także