Zapleć dłonie i wpatruj się w palce. Nie uwierzysz własnym oczom
Mózg to niesamowity mięsień, który zaskakuje nas na każdym kroku, a wiele osób i tak z pewnością będzie uważać, że to zwykła magia. Jeśli skrzyżujesz dłonie, to palce wskazujące złączą się ze sobą mimowolnie, ale czy na pewno jest to prawda? Ta sztuczka pokona każdego i dostarcza wiele informacji.
Znaczna część ludzi uważa, że sztuczki to tylko iluzje, które wyprowadzają nas w pole, a potrafią je wykonać nieliczni. W przypadku tego myku nie potrzeba specjalnych zdolności, ponieważ powodzenie gwarantują twój mózg oraz wzrok. Na czym polega ta iluzja zbieżności palców? Tego z pewnością o sobie nie wiedziałeś!
Sztuczka z placami, czy fake?
Jeśli już teraz zaplatasz swoje dłonie i widzisz stykające się ze sobą mimowolnie palce, to z pewnością nie zaprzeczysz, że coś jest na rzeczy. Nawet jeśli bardzo się starasz, aby je rozłączyć, to i tak nic to nie da. Z jakiego powodu nasze ciało reaguje w ten sposób na tę sztuczkę? Wszystko za sprawą konfliktu między mózgiem a wzrokiem, czyli zaburzoną sensoryką. Równolegle położone względem siebie palce to prawdziwa katorga dla mózgu, który jest perfekcjonistą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek, o których z pewnością nie słyszałeś!
Fachowo sztuczka z placami to tak naprawdę konflikt sensoryczny między odczuciami proprioceptywnym a percepcją wzorku, ale co to znaczy? Różnica między ruchem a tym, co widzisz, jest tak ogromna, że mózg próbuje to "naprawić". Czy w rzeczywistości naprawdę palce się dotykają? Tak naprawdę to iluzja, która nie ma nic wspólnego z prawdą.
Równoległe względem siebie palce nie poruszają się nawet o milimetr! Tylko z pozoru wydaje się w tej sztuczce, że zbliżają się one do siebie, co jest ciekawym zjawiskiem pracy mózgu. Odbiór świata zewnętrznego jest więc mocno uzależniony i tak, jak w przypadku iluzji zbieżności palców, nie zawsze okazuje się wiarygodny. Czy mózg nie jest genialny?
Czy iluzja to sztuczka?
Sztuczka nie zawsze zawiera w sobie dobre intencje, ponieważ często wykorzystuje brak czujności i wprowadza niczego nieświadomą ofiarę w błąd. Natomiast w przypadku iluzji jest zupełnie inaczej, ponieważ jest ona tylko złudzeniem wzrokowym, kiedy dostrzega się coś, czego tak naprawdę nie ma.
Podczas niej oszukiwane są zmysły, które zaczynają "wariować", a co więcej iluzje nie są zgodne z podstawowymi prawami fizyki, które błędnie interpretuje mózg. Najczęściej iluzji sprzyjają zmieniające się kolory, światła, a nawet kontrasty mieszające ludziom w oczach. Wtedy umysł nie potrafi jasno odebrać oraz zweryfikować widzianych elementów. Najczęstszymi iluzjami są te optyczne i wzrokowe, a sztuczka z palcami jest jednym z dobrych przykładów.