PoradyPsychologiaNawyki, które rujnują mózg. Stosujesz? Nie dziw się, że ciągle o czymś zapominasz

Nawyki, które rujnują mózg. Stosujesz? Nie dziw się, że ciągle o czymś zapominasz

Czy z wiekiem zaczynamy "głupieć"?
Czy z wiekiem zaczynamy "głupieć"?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Halfpoint Images
19.03.2024 08:29

Mówi się, że człowiek na starość "głupieje". Pamięć zaczyna szwankować, nie wspominając już o osłabionej umiejętności koncentracji. Profesor Neuronauki i Wydziału Psychologii, Charan Ranganath, badał to zagadnienie przez ostatnie 25 lat. W opublikowanym przez siebie badaniu wskazał, jakie nawyki rujnują naszą pamięć.

Mózg dorosłego człowieka waży ok. 1,4 kg. W niewielkim organie znajdują się miliony neuronów, które nieustannie przetwarzają informacje. To doskonała maszyna, jednak z wiekiem zaczyna zawodzić. Pamięć zaczyna powoli szwankować, a zapamiętanie nawet najprostszej informacji staje się wyzwaniem.

Charan Ranganath to profesor Neuronauki i Wydziału Psychologii oraz dyrektor Laboratorium Pamięci Dynamicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim. Przez ostatnie 25 lat badał działanie starzejącego się mózgu. W opublikowanym przez siebie artykule wyjaśnił, jakie czynniki wpływają na pogorszenie pamięci na starość.

Chcesz mieć dobrą pamięć? Zrezygnuj z multitaskingu

Sprzątasz, odpisujesz na e-maila, a drugą ręką mieszasz zupę? Możesz nazwać się doświadczonym wielozadaniowcem. Multitasking to cecha pożądana przez rekruterów, jednak w prawdziwym życiu wykonywanie kilku czynności naraz pogorszy pracę mózgu. Oszczędzi czas, ale nie oszczędzi umiejętności zapamiętywania. To ogromne obciążenie dla kory przedczołowej, która odpowiada za "notowanie" w pamięci przetwarzanych informacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem eksperta multitasking negatywnie odbija na umiejętności zapamiętywania. Niestety, nie zawsze możemy z niego zrezygnować. Niektóre zawody wymagają wielozadaniowości. Jak rozwiązać ten problem? Spisz listę zadań i realizuj ją krok po kroku. Nie rób dwóch rzeczy naraz. Pamiętaj o przerwach pomiędzy zadaniami, a pamięć przestanie cię zawodzić.

Śpij długo, a twoja pamięć cię nie zawiedzie

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb człowieka. W trakcie snu regeneruje się cały organizm, a mózg pracuje na pełnych obrotach. Przetwarza zgromadzone informacje i przekazuje je do kory płata skroniowego, który odpowiada za zapamiętywanie informacji. Jeśli nie zapewnimy sobie ośmiu godzin nieprzerwanego snu, możemy mieć poważny problem z pamięcią, zwłaszcza jeśli ten stan trwa już od jakiegoś czasu. Higiena snu odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu mózgu i nie można jej bagatelizować. Jeśli zauważyłeś u siebie zaburzenia snu, które trwają dłużej niż trzy tygodnie, wybierz się do specjalisty.

Pamiętasz, kiedy ostatnio robiłeś coś po raz pierwszy?

Jeśli nie możesz sobie tego przypomnieć, to znak, że najwyższy czas na zdobycie nowej umiejętności. Nauka nowych rzeczy to fantastyczne ćwiczenie dla mózgu. Mózg wymaga wysiłku, aby mógł zapamiętać zgromadzone informacje. Ucząc się nowych rzeczy, łącz wydarzenia z okolicznościami. W ten sposób rozwiniesz pamięć epizodyczną, a twój mózg wytworzy kolejne połączenia neuronowe.

Badania przeprowadzone przez naukowca wykazały, że popełnianie błędów… sprzyja zapamiętywaniu. Kiedy wchodzimy do pokoju pełnego obcych ludzi, nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich imion. Ten "problem" dotyczy też nauki języków obcych czy przedmiotów ścisłych. Mózg nie jest w stanie zapamiętać tak dużej ilości informacji na raz. Okazuje się, że popełnienie towarzyskiego faux-pas czy problem z przypomnieniem nowego słowa niesie z sobą korzyści dla mózgu.

Ranganath radzi, aby w takich sytuacjach spróbować jak najczęściej przywoływać w myślach nowo zapamiętaną informację. To fantastyczne ćwiczenie pamięci, które oddziałuje na cały mózg. Stosując się do tych wskazówek, będziesz cieszył się doskonałą pamięcią przez długie lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także