PoradyOrganizacjaZaśnieżone panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu. Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Zaśnieżone panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu. Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne to genialny wynalazek, który pozwala nam zaoszczędzić sporo na rachunkach za prąd. Zimą, gdy opady śniegu są bardzo obfite, większość z nich zostaje pokryta grubą warstwą śniegu, która blokuje dopływ promieni słonecznych. Czy trzeba je odśnieżać, by działały jak należy?

Trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Źródło zdjęć: © Freepik | bilanol

Posiadanie fotowoltaiki w tych czasach to chleb powszedni dla większości właścicieli domów jednorodzinnych. Zakłada się je jeszcze podczas budowy domu, by ograniczyć rachunki za prąd do minimum. Inwestycja ma się nam zwrócić w ciągu kilku lat, dlatego tak wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Zimą, gdy zaczynają się silne opady, można dostrzec, że niektóre osoby odśnieżają swoje panele. Czy śnieg może blokować ich działanie?

Trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieją dwa obozy ludzi, którzy mają zgoła odmienne zdanie na ten temat. Jedni odśnieżają, drudzy przeciwnie. A co mówią o tym specjaliści? Firmy zajmujące się montażem i pielęgnacją są zdania, że cienka warstwa śniegu nie przeszkadza w generowaniu prądu, choć panele nie działają z tą samą mocą. Biały puch ogranicza produkcję energii od 1 do 3,5 proc. w skali roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Majsterkowanie może sprawić dużo frajdy!

Wskaźnik ten może się zwiększyć w sytuacji, gdy panele są pokryte grubą warstwą śniegu i lodu, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Według producentów panele fotowoltaiczne nie wymagają odśnieżania, nawet gdy pokrywa je gruba warstwa śniegu. Usuwanie śniegu może nieść za sobą poważniejsze skutki niż kilka dodatkowych złotych na rachunku.

Dlaczego nie powinno się odśnieżać paneli fotowoltaicznych?

Mechaniczne usuwanie śniegu może się wiązać z uszkodzeniami i porysowaniem powierzchni. Ponadto bywa to skrajnie niebezpieczne, gdyż panele najczęściej są umiejscowione na dachu, przez co wzrasta ryzyko wypadku. Śnieg na panelach powinien zsuwać się samoczynnie, gdyż te są zamontowane pod kątem 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża. Wystarczy jeden cieplejszy dzień, by śnieg i lód spadły na ziemię. Znacznie bezpieczniej jest poczekać na odwilż niż zabierać się za odśnieżanie.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych© Freepik | rosshelenphoto

Jeśli jednak uważasz, że śnieg utrzymuje się zbyt długo i koniecznie chcesz się go pozbyć, zrób to tak, by nie uszkodzić paneli. Zrezygnuj z łopaty i wszelkich skrobaczek, a postaw na tradycyjną miotłę z miękkim włosiem. Ponadto wstrzymaj się z pryskaniem wszelkimi detergentami. Owszem, śnieg się roztopi, lecz tym samym możesz uszkodzić panele fotowoltaiczne. Pamiętaj, by zachować zasady BHP i nie wykonywać żadnych niebezpiecznych manewrów bez dobrej asekuracji. Nie warto ryzykować zdrowiem!