Złote zasady na święta. Niczego sobie nie odmówisz, ale się nie przejesz
21.12.2023 08:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaledwie kilka dni dzieli nas od magicznej mocy świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas nie tylko spotkań w gronie najbliższych, ale też wspólnego jedzenia świątecznych potraw oraz wypieków. Wielu z pewnością już obawia się o swoją linię po kolejnym kawałku rybki lub sernika. Nie ma powodu do paniki, jeśli zjesz bożonarodzeniowe smakołyki z głową.
Każdy z nas z pewnością był namawiany do skosztowania kolejnej potrawy, ale jak znaleźć na nią miejsce? Nie chcemy przecież urazić gospodarza, ale też całkowicie przesadzić z jedzeniem. W święta należy znaleźć złoty środek, aby nie przybrać na wadze, a być sytym. Istnieje kilka skutecznych zasad, dzięki którym jest to możliwe.
Jak jeść potrawy podczas świąt?
Wielu już od dawna wyczekuje świąt , a szczególnie tęsknimy za ich niepowtarzalnym klimatem. Z pewnością każdy ma swój własny smak i zapach Bożego Narodzenia, który przenosi z powrotem do lat dzieciństwa. Większość wigilijnych oraz świątecznych potraw jemy tylko raz do roku, bardzo często są one przygotowane według starej receptury babci lub dalszych przodków. Nie sposób wtedy odmówić sobie ich skosztowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo to bardzo łatwo stracić zdrowy rozsądek i zacząć najadać się "pod korek" co jest naszemu organizmowi całkowicie niepotrzebne. Szczególnie kiedy walczymy o lepszą kondycję oraz sylwetkę, a ze stołu uśmiechają się do nas bożonarodzeniowe ciasta, sałatki oraz drinki. Wtedy Boże Narodzenie staje się czasem najcięższej próby, ale czy należy popadać ze skrajności w skrajność? Odmawianie sobie całkowicie zjedzenia ulubionego ciasta lub dania, nie sprawi, że poczujesz się lepiej.
Świąteczne jedzenie z umiarem
Polskie dania wigilijne są postne, czyli w ten dzień nie jada się mięsa. Bardzo często na stołach królują potrawy mączne, zupy, ale też grzyby oraz ziemniaki. Nie oznacza to, że możemy zjeść ich, ile dusza pragnie, a już od kolacji wigilijnej trzeba zachować umiar. Picie dużej ilości wody między posiłkami zadziała sycąco na organizm, przez co nie sięgniesz po dokładkę ciasta. Tak samo sprawdzą się napary ziołowe np. mięta lub imbir, które wspomogą trawienie i zapobiegną wzdęciom.
Przed kolacją wigilijną zjedz normalne posiłki, najadanie się na wieczór przyniesie więcej szkody niż pożytku. Natomiast jeśli sam gotujesz świąteczne jedzenie, to również pamiętaj o tym, aby nie przesadzić. Wiele osób ma tendencję do rozmachu, czyli przygotowania zbyt dużej ilości potraw na małą liczbę osób. Tak samo jest z kalorycznością dań, a zamiast smażenia na głębokim tłuszczu wybierz pieczenie. Dzięki temu mięsa oraz ryby będą równie smaczne a zdrowsze. Ta reguła dotyczy też pieczenia ciast, wtedy, zamiast cukru warto użyć zdrowszych zamienników.
Postaw na świąteczny ruch
Jeśli zazwyczaj od wigilijnego stołu kierujesz się w stronę kanapy, to szybko zmień swoje nawyki. Na zdrowie wyjdzie ci świąteczny spacer, dzięki któremu od razu poczujesz się lepiej. Natomiast jeśli trenujesz na co dzień, to nie rezygnuj z ćwiczeń.