Balkon i ogródOgródTrawę sieję z jednym dodatkiem. Rośnie jak szalona

Trawę sieję z jednym dodatkiem. Rośnie jak szalona

Prace ogrodowe to nie tylko przycinanie drzew oraz sadzenie kwiatów. Wiosną warto zainteresować się trawnikiem, który po długiej zimie często pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chcesz, by trawa przypominała murawę ze stadionu, koniecznie wysiej ją z pewnym dodatkiem. Podpowiemy ci, jak siać trawę, by przypominała zielony, bujny dywan.

Jak siać trawę?
Jak siać trawę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | dean

Zadbany trawnik to prawdziwa wizytówka domu. Zielona, bujna trawa może się wydawać łatwa w wyhodowaniu, lecz realia są nieco inne. Po zasianiu trawy dochodzi do różnych sytuacji, przez co trawa rośnie nierównomiernie i może być jeszcze bardziej problematyczna. Jeśli zastanawiasz się, jak siać trawę, by już po kilku tygodniach cieszyć się jej widokiem, to jesteś we właściwym miejscu.

Kiedy siać trawę w ogrodzie?

Ogrodnicy typują dwa konkretne okresy, gdy warto siać trawę. Pierwszy to wczesna jesień, gdy temperatury są nieco niższe, ale dostatecznie wysokie, by ziarna miały okazję wykiełkować. Ponadto gleba jest o wiele wilgotniejsza niż latem, co również przemawia za tym okresem. Druga opcja to wysiewanie trawy na wiosnę, kiedy pogoda zaczyna się poprawiać, a gleba jest dobrze nawodniona po zimie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sposoby na więdnące kwiaty

Jak siać trawę, by wyrosła bujna i gęsta? To pytanie zadaje sobie każdy, kto kiedyś próbował siać trawę na własną rękę. Najczęściej kończyło się to kilkoma gęstymi kępami na środku ogrodu, co niestety było dalekie od pożądanego efektu.

Ziarna trawy są często niszczone jeszcze przed tym, zanim wykiełkują. Pali je słońce, wyjadają je ptaki i rozmywa je deszcz. Kluczem do wyhodowania bujnej trawy jest wysianie jej z odpowiednim dodatkiem, który przyśpieszy kiełkowanie.

Jak siać trawę ręcznie? To nic prostszego

Trawę najlepiej siać z dodatkiem nawozu. Choć wiele osób obawia się takiego połączenia, zapewniamy, że ma ono sens. Ważne jest, by trzymać się kilku żelaznych zasad, które gwarantują powodzenie tej misji.

Kiedy wybierasz nawóz, postaw na taki, który dedykowany jest do pielęgnacji trawy. Będzie delikatniejszy niż inne granulaty ogrodowe, dzięki czemu nie uszkodzi nasion trawy. Na opakowaniu środka będzie jasno napisane, ile nawozu trzeba przeznaczyć na konkretny obszar trawy. Trzymaj się tych wskazówek i nigdy nie przekraczaj dozwolonej normy.

Jak siać trawę z nawozem? Najważniejsza zasada to oddzielne wysiewanie produktów. Pierwsze należy wysiać trawę, a dopiero później nawóz. Nie wolno ich mieszać ani robić tego w odwróconej kolejności. Nasiona będą potrzebowały wody do prawidłowego wykiełkowania, dlatego przez pierwsze kilka dni regularnie zraszaj trawnik.

Kiedy zauważysz pierwsze źdźbła, nie zaprzestawaj nawożenia. Młoda trawa będzie potrzebowała wsparcia, by nie paść ofiarą choroby grzybowej. Nawóz pokryje ją niewidzialną barierą, przez którą nie przedostaną się żadne patogeny.