NewsyZwyczaje wielkanocne, o których wcześniej nie słyszałeś. Czego nie robić w święta?

Zwyczaje wielkanocne, o których wcześniej nie słyszałeś. Czego nie robić w święta?

Palmy w Lipnicy Murowanej robią wrażenie
Palmy w Lipnicy Murowanej robią wrażenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Agneskantaruk
23.03.2024 14:38

Święta Wielkanocne to dla katolików czas pełen zadumy, tradycji oraz celebracji czasu z rodziną. Istnieją jednak zwyczaje, o których zapewne nie mieliście wcześniej pojęcia. Podpowiadamy, czego według przesądów nie powinno się robić w Święta Wielkanocne!

Obchody Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się zawsze Niedzielą Palmową, która w tym roku przypada na 24 marca. Wielkanoc to radosne święta, które wielu z nas kojarzą się z kolorowymi pisankami, barankiem, zajączkiem oraz kurczaczkami. To również idealna okazja do spędzenia czasu z rodziną oraz kultywowania różnych tradycji. Istnieją jednak zwyczaje Wielkanoce, które wielu osobom nadal mogą być nieznane. Sprawdź, czego według wierzeń nie wypada robić w Wielkanoc. Niektóre przesądy mogą cię naprawdę zaskoczyć!

Czego nie powinno się robić w święta?

Według licznych przesądów w Wielki Piątek na pewno nie wolno robić prania, rąbać drzewa oraz używać narzędzi. Inaczej jesteśmy skazani na ciągłe powtarzanie danej czynności przez cały rok. Właściwie to według wierzeń w Wielkanoc nie można było w ogóle pracować, ale też nie należy leżeć cały dzień w łóżku. Na pewno według tradycji śniadanie wielkanocne wymagało odświętnego i nowego ubrania. Co więcej, dawniej młode dziewczęta myły włosy w wodzie, która została po ugotowaniu jajek. Zabieg ten miał im zapewnić piękne włosy oraz zdrowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To jednak nie wszystko. Dziennik Łódzki podaje, że jednym z wielkanocnych zwyczajów jest tradycja polegająca na tym, że jeżeli zakochana kobieta pragnie zdobyć serce ukochanego, to powinna potrzeć czerwoną pisanką kilka swoich części ciała. Następnie należy rozbić jajko oraz przelać je przez ułożone na krzyż patyczki. Pozostałe z tego rytuału skorupki trzeba zetrzeć na proszek, a potem dodać do jedzenia swojego wybranka. Pragniemy jednak przypomnieć, że w dzisiejszych czasach lepiej nie praktykować tego zwyczaju. Dużo lepiej sprawdzi się po prostu urok osobisty.

Wielkanocne zwyczaje

Tak naprawdę to różne rytuały oraz przesądy, które były obchodzone podczas Wielkanocy, towarzyszyły ludziom od dawien dawna. W końcu Wielkanoc to okres celebracji nowego życia, zmartwychwstania, zwycięstwa, a także... wiosny. Zacznijmy może od Niedzieli Palmowej. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj udania się w tym dniu z palmą do kościoła. Ma to upamiętniać triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Dawniej jednak dodatkowo uderzano się nawzajem palmami. Według książki Święta w polskim domu autorstwa Joanny Łagody oraz Mai Łagody podczas tego zwyczaju wołano:

Nie ja biję – palma bije.
Wierzba bije, nie zabije.
Za tydzień Wielki Dzień.
Za sześć noc Wielkanoc.

Łagoda J. i inni, Święta w polskim domu…

Warto dodać, że Niedziela Palmowa w języku ludowym była też zwana Niedzielą Wierzbną. Zapewne związek z tym miała symbolika wierzby, która w dawnych wierzeniach kojarzyła się z drzewem magicznym.

Jakie zwyczaje wielkanocne praktykowano dawniej?

Innym starodawnym oraz ciekawym wielkanocnym zwyczajem jest Siuda Baba. To tradycja obchodzona w lany poniedziałek. Obecnie z celebracją tego zwyczaju można się spotkać jedynie na wiejskich terenach Podkarpacia. Siuda Baba to tak naprawdę mężczyzna, który jest przebrany za kobietę. Ta postać z folkloru musi jednak być bardzo ubrudzona sadzą oraz mieć podarte ubranie. Siuda Baba według tradycji odwiedza kolejno we wsi domy, zbiera pieniądze oraz smaruje młode panienki po twarzy sadzą. A wy mieliście okazję spotkać kiedyś Siudą Babę?

Źródło: Książka "Święta w polskim domu" autorstwa Joanny Łagody oraz Mai Łagody oraz "dzienniklodzki.pl"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także