×

15 kompletnie zaskakujących faktów o Antarktydzie, najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynencie

Antarktyda, zwana królestwem pingwinów, to zdecydowanie najgorzej zbadany przez człowieka kontynent, znajdujący się na południu naszego globu.

Oto garść faktów na jego temat, które mogą Cię mocno zaskoczyć.

#1 „Jak tu sucho!”

David Saul/wikimedia

Pomimo, że znakomita większość Antarktydy przykrywa ogromna pokrywa lodowa, to są na niej obszary kompletnie pozbawione śniegu i lodu. Co więcej, są to obszary, na których ani deszcz, ani śnieg nie padały od co najmniej 2000 lat.

#2 Antarktyda w porównaniu do USA

antarktyda
imgur

Powierzchnia Antarktydy to 14 200 000 km², co czyni go piątym pod względem wielkości kontynentem. Wybrzeża Antarktydy są oddalone od wybrzeży Ameryki Południowej o około 1000 km, od Australii o 3100 km, natomiast od Afryki o 3980 km.

#3 Kraj meteorytów

Proteon/reddit

Choć meteoryty mogą spaść w dowolnym miejscu na ziemi, to właśnie na Antarktydzie znajduje się ich zdecydowanie najwięcej i w najlepiej zachowanej postaci. Z dwóch, dość błahych, powodów. Po pierwsze, dzięki surowym warunkom pogodowym tutaj panującym meteoryty nie ulegają korozji i nawet po długim czasie są świetnie zachowane. Po drugie, na jednolitym śniegowo-lodowym podłożu są one świetnie widoczne.

#4 „Mam parę!”

unsplash

Kochać chce każdy, łącznie z naukowcami (to oni głównie „zamieszkują” Antarktydę). Jak do tej pory wiadomo tylko o jednym jedynym przypadku, w którym jakieś osobie udało się sparować z inną osobą na Antarktydzie poprzez popularną randkową apkę Tinder. Wiemy tylko, że szczęściarzem był pewien Amerykanin i że spotkał się z dziewczyną z którą się sparował. Musiał lecieć do niej 45 minut helikopterem.

#5 Od dawna nie ma już tutaj psich zaprzęgów

unsplash

Widok ludzi w psich zaprzęgach to coś, co nieodmiennie kojarzy nam się z okolicami bieguna północnego i południowego. Prawda jest jednak taka, że już od 1993 r. nie można na Antarktydzie używać psich zaprzęgów, bo chociaż była to bardzo wydajna metoda poruszania się po tym surowym terenie, to zwyciężyły ją obawy o to, że psy masowo rozniosą chorobę nazywaną nosówką wśród miejscowej populacji fok.

#6 Krwawy wodospad

Peter Rejcek/wikipedia

Na Antarktydzie znajduje się tzw. Krwawy Wodospad, który dosłownie wygląda jakby leciała z niego krew. Anomalia ta jest spowodowana tym, że wypływająca woda jest skażona dużą ilością występującego w niej tlenku żelaza.

#7 Lodowce większe niż wyspy

unsplash

Co jakiś czas zwarta masa śniegu i lodu na Antarktydzie pęka, a odrywające się lodowce bywają ogromne. Największy odnotowany do tej pory miał powierzchnię większą od Jamajki, oderwał się w 2000 r.

#8 Mieszkańcy bez wyrostka robaczkowego

antarktyda
ilviaggiordomo / instagram

Każdy, kto przeprowadza się do Villas Las Estrellas, miasta na Antarktydzie, musi najpierw usunąć wyrostek robaczkowy, ponieważ najbliższy szpital jest oddalony o ponad 1000 km. Zamieszkują tam najczęściej naukowcy i personel sił powietrznych lub marynarki Chile. Niektórzy sprowadzają tam swoje rodziny.

#9 Najniższa śmiertelność wśród noworodków

unsplash

Emilio Marcos Palma jest pierwszą znaną nam osobą, która urodziła się na Antarktydzie. Miało to miejsce w 1978 r. w argentyńskiej bazie wojskowo-badawczej Esperanza Research Base. Od tego czasu Antarktyda stała się miejscem urodzenia jeszcze 10 dzieci. Żadne z nich nie zmarło, stąd Antarktyda ma najniższy wskaźnik śmiertelności niemowląt na poziomie 0%

#10 „Ale tu zimno!”

zamarznięty makaron
xenixesa / reddit

Na Antarktydzie odnotowuje się najzimniejsze temperatury występujące na kuli ziemskiej. Potrafią one osiągać wartość -98 °C.

#11 Niebiesko-zielone lodowce

lodowiec
/ppppie_ / reddit

Niebieskie góry lodowe powstają ze starszych lodowców (dolnych warstw lodowca), są pozbawione pęcherzyków powietrza i mogą pochłaniać promieniowanie słoneczne, a nie je odbijać. Trafiają się też niebiesko-zielone lodowce, które powstają z lodowców szelfowych, w których skład wchodzą substancje organiczne, m.in. glony.

#12 Przemieszczanie się między budynkami przy lekkim wietrze

#13 Cenne zasoby

unsplash

Aż ok. 70% całych światowych zasobów wody słodkiej znajduje się na Antarktydzie. Jako, że na skutek ocieplania się klimatu w wielu państwach na świecie zaczynają się w ostatnich latach pojawiać problemy z dostępem do wody pitnej zasoby na Antarktydzie mogą za niedługi czas nabrać ogromnego znaczenia.

#14 Cenne znalezisko

nationalgeographic

W 2015 r. grupa Szwedzkich naukowców przypadkowo odkryła na Antarktydzie próbkę doskonale zachowanej ludzkiej spermy sprzed 50 milionów lat. Jest to najstarsza zachowana sperma na świecie.

#15 Pingwiny

pingwiny
mummabia

Na Antarktydzie można nawet zostać chwilowo mamą małego pingwina 😉 Pingwiny cesarskie spędzają tu całe swoje życie.

 

Co zaskoczyło Cię najbardziej?

7 trików, które uratują Cię w zimie!

Może Cię zainteresować

zamknij