×
Wirtualna Polska

Antygrawitacyjne buty dzięki, którym poczujesz się, jak na księżycu

Jeśli kiedykolwiek chciałeś chodzić po księżycu, to Twoje marzenie właśnie może się spełnić. I to nie dzięki drogim lotom w kosmos czy okularom VR. Właśnie powstały pierwsze antygrawitacyjne buty, które sprawią, że każdy krok będzie nie z tej ziemi.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Antygrawitacyjne buty – czyli jak chodzić po Księżycu, pozostając na ziemi

Za projekt tego niecodziennego obuwia odpowiada Yukako Hihara, japoński artysta i projektant, zaprojektował parę butów, które wykorzystują odpychającą siłę magnesów, i tworzą fizyczne poczucie „spaceru po Księżycu”. Antygrawitacyjne buty zostały zaprojektowane tak, aby ludzie, którzy je noszą, mieli wrażenie jakby unosili się nad ziemią.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Inspiracją artysty były dziecięce marzenia związane z Piotrusiem Panem:

Chciałem sprawić, aby niemożliwe stało się możliwe. Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem żeby latać, tak samo jak robił to Piotruś Pan. Chciałem latać między chmurami i polecieć na Księżyc – wyznał artysta w rozmowie z portalem Designboom.

Yukako zaprojektował buty, tworząc fizyczne wrażenie przeciwstawienia się grawitacji. Swój model oparł na sile magnetyzmu i jego zdolności przyciągania i odpychania. Artysta umieścił w butach magnesy z pasującymi biegunami, tak aby siła odpychająca wytwarzała opór, który będzie wyczuwalny przy stawianiu każdego kroku. Buty wykonane są z przezroczystego poliuretanu, który został ukształtowany w futurystycznej formie, tak aby odsłaniać wnętrze obuwia. Obecnie projekt jest tylko prototypem – wykorzystano w nim 4 płaskie magnesy w kształcie tarczy, z których dwa z nich osadzone są w podeszwie każdego buta, a pozostałe dwa znajdują się w wyjmowanej wkładce.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Japoński projektant początkowo próbował rozwiązań z różnymi materiałami, w tym z żelem, pianką i siatką drucianą. Próbował nawet stworzyć podeszwy wykonaną z plastikowej gumowej rurki, jednak zdecydował się na najbardziej komfortowe rozwiązanie jakim jest wykorzystanie siły magnetycznej. Yukako w przyszłości chce zwiększyć rozmiar magnesów, co sprawi, że chodzenie w antygrawitacyjnych butach zacznie przypominać lewitację.

Zobacz także:

1) Adidas idzie na wojnę z plastikiem. Do produkcji swoich butów marka używa śmieci z oceanów

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

2) Te kolorowe buty powstały z niecodziennego tworzywa! Nie uwierzysz z czego są zrobione

3) Inteligentna doniczka sprawi, że Twoja roślinka będzie niczym zwierzątko z Tamagotchi

4) Zamień każdą rzecz w śpiącego kociaka, dzięki tej uroczej foremce

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować