Niemcy testują 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment właśnie się rozpoczął

Niemcy testują 4‑dniowy tydzień pracy. Eksperyment właśnie się rozpoczął

Mechanik przy pracy
Mechanik przy pracy
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Hinterhaus Productions
16.02.2024 09:53

Przeciętny tydzień pracy Polaka wynosi 40 godzin. W Niemczech wielu przedsiębiorców zdecydowało się właśnie przetestować 4-dniowy model pracy. Co ważne, wynagrodzenia zostają takie same jak wcześniej. Czy jest szansa na taki tryb pracy również w Polsce?

Nie tylko pracą człowiek żyje, dlatego też społeczeństwa europejskie coraz bardziej przychylają się do skrócenia czasu wykonywania obowiązków służbowych. W Polsce tygodniowy czas pracy wynosi zazwyczaj 40 godzin. Przeważnie ludzie pracują 5 dni w tygodniu. Obecnie w Niemczech trwa mała rewolucja, która polega na testowaniu 4-dniowego modelu pracy. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się wziąć udział w eksperymencie i sprawdzić, czy nie będzie to dla wszystkich lepsza oraz bardziej wydajna opcja. Co ważne, wynagrodzenie ,mimo mniejszej ilości dni pracy, ma pozostać takie same. Czy w Polsce również jest szansa na taki przyjazny tryb pracy?

Czy 4-dniowy model pracy ma szansę się sprawdzić?

Obecnie w Niemczech rozpoczął się specjalny eksperyment polegający na pracy 4-dniowej przez pół roku. Na ten krok zdecydowało się 45 przedsiębiorstw oraz organizacji. Projekt wystartował 5 lutego 2024 roku, a za jego powstanie odpowiada firma doradcza Intraprenoer. Współpracuje ona z organizacją 4 Day Week Global, która przystąpiła do realizacji podobnego eksperymentu już wcześniej w innych krajach. Model pracy 4-dniowej jest inaczej nazywany pracą 100-80-100. Oznacza on 100 procent wynagrodzenia, 80 procent czasu pracy i 100 procent wydajności.

Eksperyment polegający na 4-dniowym modelu pracy jest w Niemczech mocno wpierany przez uniwersytet w Muenster. Warto podkreślić, że przedsiębiorstwa biorące udział w tym przedsięwzięciu mają możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń podczas comiesięcznych spotkań oraz rozmów na specjalnie utworzonym w tym celu czacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

4-dniowy tydzień pracy także w Polsce

W Polsce również pierwsze przedsiębiorstwa wprowadzają krótszy czas pracy. Na taki krok zdecydowała się firma Herbapol Poznań. Od stycznia 2024 roku przedsiębiorstwo to wprowadziło dla swoich pracowników 4-dniowy tryb pracy. Ma to na celu zapewnić lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jakie zasady obowiązują pracowników tej firmy? Herbapol Poznań przez okres na razie trzech miesięcy oferuje swoim zatrudnionym tylko jeden wolny piątek w miesiącu. Jednak z każdym kolejnym kwartałem liczba ta będzie się zwiększać. Od lipca załoga tej firmy będzie mogła skorzystać z trzech wolnych piątków w miesiącu. Wszystkie piątki będą jednak wolne dopiero od października. A wy? W jakim modelu trybu pracy wolelibyście pracować?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także