Balkon i ogródOgródBukietowa czy ogrodowa? Ogrodnicy mówią, która jest łatwiejsza w uprawie

Bukietowa czy ogrodowa? Ogrodnicy mówią, która jest łatwiejsza w uprawie

Hortensja w ogrodzie może się od siebie różnić
Hortensja w ogrodzie może się od siebie różnić
Źródło zdjęć: © Pixabay | yaaaaahiko
13.03.2024 13:04

Hortensja to już kultowy kwiat, który dodaje uroku naszym ogrodom. Wiele osób ceni te rośliny za ich urocze kwiatostany, które zbierają się w charakterystyczne kulki. Myśląc o zasadzeniu hortensji, niewiele osób pamięta o tym, że wyróżniamy jej dwa rodzaje, ale mało kto potrafi wskazać różnicę. Która hortensja jest łatwiejsza w uprawie?

Niejeden ogrodnik z pewnością mocno zdziwi się, że hortensja hortensji nierówna, a oprócz zupełnie innego wyglądu mają także różne wymagania, które musimy spełnić. Zanim zaczniesz rozglądać się za sadzonkami hortensji, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim nigdy nie pomylisz hortensji bukietowej z ogrodową.

Jaka jest różnica między hortensja ogrodową a bukietową?

Najprostszym rozróżnieniem hortensji bukietowej od ogrodowej jest ich wygląd. Pierwsza z nich ma kwiatostany w kształcie stożka, które nie są kuliste a długie. Natomiast hortensja ogrodowa ma bardziej krzewiasty pokrój, a jej drobne kwiaty wyrastają w kształcie charakterystycznych kul. Nie oznacza to jednak, że ta podstawowa wiedza o hortensjach nam wystarczy i już możemy je sadzić na rabatach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hortensja bukietowa jest mrozoodporna, a przy tym zyskała sobie sławę rośliny, która ma niewiele wymagań i po prostu będzie rosła. Ta odmiana hortensji rośnie powyżej 2 metrów, a przy tym posiada spore kwiatostany o długości nawet 20 cm. Hortensja bukietowa będzie nas cieszyć swoim wyglądem od lata do wczesnej jesieni. Przycinanie tej hortensji jest wskazane, ponieważ jej kwiatostany są jednoroczne, a najlepszym terminem na cięcie hortensji bukietowej są marzec oraz kwiecień.

Hortensja ogrodowa jest całkowitym przeciwieństwem tej bukietowej, ale nie tylko za sprawą odmiennego wyglądu. Kwiat ten rośnie w kształcie krzewu, a przy tym osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości. Nie oznacza to jednak, że hortensja ogrodowa jest małą rośliną. Kwiatostany hortensji ogrodowej są bardzo gęste i zbierają się w sporej wielkości kule oraz kwitną znacznie dłużej niż hortensja bukietowa.

Odmiana hortensji ogrodowej wymaga ochrony przed chłodem, dlatego warto okryć ją przed zimą. Przycinanie hortensji ogrodowej to także bardzo istotny temat, który dla wielu ogrodników jest polem minowym. Kwiat ten kwitnie na pędach zeszłorocznych, a to oznacza, że nie wolno mocno go podcinać. W przeciwnym razie hortensja ogrodowa nie wypuści kwiatostanów.

Która hortensja jest łatwiejsza w uprawie?

Z pewnością zastanawiasz się, która hortensja będzie lepszym wyborem w twoim ogrodzie, ale odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, na jakim efekcie ci zależy, a także który kolor kwiatów chcesz podziwiać. Hortensja bukietowa ma kremowe oraz białe kwiatostany, natomiast hortensja ogrodowa wyróżnia się odcieniami różu i niebieskości, który zmienia się w zależności od odczynu pH gleby.

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, a bardzo zależy ci na posadzeniu hortensji, to znakomitym wyborem będzie hortensja bukietowa, która jest łatwa w uprawie. Z pewnością nie wyrządzisz jej szkody i zostanie z tobą na długie lata. Natomiast hortensja ogrodowa to roślina dla bardziej zaawansowanych ogrodników, co nie oznacza, że masz z niej zrezygnować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także