InspiracjePomysłyByła pierwszą kobietą, która zbiła milionową fortunę. Wszystko dzięki włosom

Była pierwszą kobietą, która zbiła milionową fortunę. Wszystko dzięki włosom

Pierwsza milionerka wzbogaciła się na produktach do włosów.
Pierwsza milionerka wzbogaciła się na produktach do włosów.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Michael Ochs Archives
26.02.2024 08:40

Czy wiesz, kim była pierwsza milionerka, która sama dorobiła sześciu zer na koncie? Czarnoskóra kobieta, która w dzieciństwie była zmuszana do pracy na plantacji, zmarła z pokaźnym majątkiem, którego dorobiła się na sprzedaży produktów do włosów. Jaka kryje się za tym historia?

W tym przypadku przysłowie "od zera do milionera jest" niezwykle trafne, gdyż Sarah Breedlove, którą później nazywano Madam C.J. Walker, miała ciężkie życie, a jej dorobek to tylko fragment historii, której nie zdążyła opowiedzieć. Kobieta zaczynała od pracy na platnacji, by pod koniec życia zostać pierwszą żeńską milionerką w dziejach. Jak jej się to udało? Wszystko zaczęło się od włosów.

Pierwsza milionerka była dzieckiem niewolników

Sarah urodziła się jako szóste dziecko w niewolniczej rodzinie na południu Stanów Zjednoczonych. W tamtym czasie zaszło wiele zmian w prawie, dzięki czemu oficjalnie była wolnym człowiekiem (jej rodzice przestali być niewolnikami pięć lat przed jej narodzinami). Mimo to od dziecka została zmuszona do pracy na plantacji bawełny. Została tam do siódmego roku życia, gdy zmarli jej rodzice. Z braku innych opcji trafiła do swojej starszej siostry, lecz i tam nie było kolorowo. Zaborczy szwagier znęcał się nad swoją żoną i małą Sarah.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziewczynka nie mogła tego wytrzymać i uciekła siedem lat później. W wieku 14 lat wyszła za mąż, lecz po sześciu latach straciła swojego męża. Została sama z dwuletnią córką, co zmusiło ją do przeprowadzki z terenu Luizjany do Missouri, gdzie w tamtym czasie działała organizacja National Association of Colored Women, która pomagała czarnoskórym kobietom w trudnej sytuacji. Córka trafiła do szkoły, a Sarah pracowała jako praczka za 1,5 dolara dziennie.

Ciężka praca i niezdrowa dieta sprawiły, że włosy kobiety zaczęły wypadać. Przed trzydziestką prawie wyłysiała, a jedynym produktem, który pomógł jej w odzyskaniu dawnego wyglądu, był "Wonderful Grower Hair" stworzony przez Annie Minervę Turnbo. To właśnie dzięki odkryciu tego preparatu stała się pierwszą milionerką w dziejach.

Produkt do włosów, pomógł jej zarobić pierwszy milion

Kiedy Annie otworzyła swój pierwszy sklep z kosmetykami do włosów, Sarah zgłosiła się do pracy jako akwizytorka. Jej poczucie humoru i charyzma pomagały zdobywać kolejnych klientów. W międzyczasie poznała nowego męża i zdecydowała, że przeniesie się do Denver. Tam pod nowym nazwiskiem otworzyła sklep z własnymi produktami do włosów. Była pracodawczyni, posądziła ją o kradzież pomysłu i receptur, ale Sarah twierdziła, że przepis na unikaną mieszankę zobaczyła w swoim śnie. Jeszcze wtedy nie wiedziała, że zostanie pierwszą milionerką.

Sklep przynosił coraz więcej zysków, a niedługo potem otworzono kolejną placówkę w Pensylwanii, gdzie założyła ośrodek dla stylistów. Kolejnym krokiem było kupienie domu w Indianapolis, gdzie postanowiła osiąść się na stałe. Z tego powodu zainwestowała w fabrykę, salon fryzjerski, szkołę urody i laboratorium. Zatrudniała mnóstwo kobiet i stała się szanowaną osobą wśród społeczeństwa.

Zmarła w 1919 roku, gdy miała zaledwie 51 lat. Jej majątek w tamtych czasach oceniono na 600 tys. dolarów, co w przeliczeniu na dzisiejszy kurs daje 9,2 miliona dolarów. Właśnie z tego powodu jest uznawana za pierwszą w dziejach milionerke, która dorobiła się fortuny własną pracą. Sarah miała trudne życie, lecz zapisała się w historii najbardziej wpływowych czarnoskórych kobiet w historii Ameryki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także