×

Centrum handlowe, w którym nie kupisz nic nowego. To pierwsza taka galeria na świecie

Lubisz chodzić po sklepach? Często spędzasz wolne chwile w galeriach handlowych i wyszukujesz ciekawych produktów? Niestety w dzisiejszych czasach w tradycyjnych sieciówkach możemy znaleźć produkty wykonywane masowo, przez co w każdym sklepie są niemal identyczne produkty. Oprócz tego są one wykonane z bardzo kiepskich materiałów, które mogą szybko się rozpaść a dodatkowo są nieekologiczne.

Anna Bergstorm znalazła rozwiązanie idealne i postanowiła stworzyć centrum handlowe z produktami z secondhandu!

W szwedzkim mieście Eskilstuna, oddalonym od Sztokholmu o 110 km, powstało pierwsze na świecie centrum handlowe, w którym kupisz jedynie produkty pochodzące z drugiej ręki. Wszystko w zgodzie z ideą „less waste”, a także myślą o planecie i osobach, które chcą zrobić coś dla środowiska.

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o porażających skutkach jakie mają działania człowieka na naszą planetę

Walka ekologów z polityką i mentalnością społeczeństw trwa. Jeśli nie zmienimy swojego postępowania i nie przestaniemy tworzyć dużej ilości śmieci, wciąż będziemy używać plastikowych reklamówek, a duże koncerny dalej będą doprowadzać do zanieczyszczeń, wkrótce nasza planeta drastycznie się zmieni.

Dlatego też tak ważne jest ponowne użycie przedmiotów, które posiadamy

Nawet jeśli nie mamy pomysłu jak ponownie zużytkować daną rzecz, możemy ją po prostu oddać lub wymienić się, na organizowanych w dużych miastach „swapach”. To jednak nie wystarcza, dlatego też Szwedka zdecydowała się otworzyć galerię handlową ReTuna.

Kobieta zaprojektowała wnętrze w podobny sposób jak wielkie centra handlowe

Przestrzeń jest jasna i przestronna, nie brakuje tutaj klimatycznej muzyki oraz przyjemnych zapachów, które wręcz namawiają na spędzanie czasu w tym designerskim secondhandzie. W ten sposób potencjalni klienci spędzają czas w miłej atmosferze, która sprzyja do wyszukiwania perełek pochodzących z drugiej ręki.

Pchle targi czy secondhandy często kojarzą się z zakurzonymi i brudnymi przedmiotami

Na giełdach staroci można znaleźć designerskie meble czy dodatki, jednak przeważnie takie miejsca są pełne zakurzonych i nikomu niepotrzebnych rupieci. W takich miejscach łatwo stracić cierpliwość lub dowiedzieć się, że ma się alergię na pyłki i kurz…

Zupełnie inaczej jest w ReTuna

Pomysłodawczyni ReTuny postarała się, żeby galeria była przyjazna dla klienta, przez co ma stać się konkurencją dla tradycyjnych centrów handlowych. W środku znajdują się specjalne sektory, w których można znaleźć m.in. księgarnię, sklepy z odzieżą, produktami dla dzieci czy dział sportowy.

Wszystkie ciuchy są czyste, a ich zapach nie odstrasza klientów. Dodatkowo w ReTunie znajduje się strefa upcyclingu, gdzie można zakupić przedmioty pochodzące z przetworzenia odpadów!

Rozwój miasta, pomoc dla planety

Od chwili powstania ReTuny Återbruksgalleria, w okolicy rozwinęło się 50 nowych miejsc pracy. Zaś pracownicy galerii dbają o segregację i selekcjonowanie towaru. Wszystkie przedmioty trafiają najpierw do piwnicy centrum handlowego, gdzie najemcy sklepów podejmują decyzję co znajdzie się na sklepowych półkach.

Od daty założenia ReTuny, galeria sprzedała przedmioty o łącznej wartości 2,8 mln funtów, co daje blisko 14 mln zł! Jak widać po statystykach, zapotrzebowanie na takie galerie jest spore – w ubiegłym roku galerię dziennie odwiedzało około 700 gości, a miasteczko, w którym znajduje się ReTuna ma 67 tysięcy mieszkańców. Niezły wynik. prawda? Jak Ci się podoba takie centrum handlowe?

Oby takich galerii było coraz więcej! Ciekawe, który polski przedsiębiorca zdecyduje się na taki ważny dla środowiska krok! Jak myślisz czy taka galeria w Polsce miałaby szansę przetrwania? Daj nam znać w komentarzu!

Zobacz także:

1) W Danii powstał hotel, który jest najlepszą wersją domku na drzewie dla dorosłych

2) Artysta przeciwstawia się grawitacji, dzięki swojej najnowszej rzeźbie o ludzkiej twarzy

3) H&M stawia na ekologię. W kolekcji pojawią się ubrania z pomarańczy

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

17 genialnych inspiracji na recykling starych rzeczy

Niektórzy ludzie mają szczególny talent, aby zobaczyć w zwykłych przedmiotach, coś zupełnie innego. Np. co powiesz, aby ze starej trampoliny zrobić ogrodową huśtawkę? Lub użyć roweru do stworzenia umywalki? Kreatywność pozwala na stworzenie naprawdę niezwykłych rzeczy, które z pewnością zadziwią niejednego. Dlatego koniecznie zobacz poniższe inspiracje na recykling mebli! Jeśli chcesz możesz podzielić się z […]

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

19 przykładów bezsensownych opakowań, które naprawdę irytują wszystkich dbających o środowisko

W świecie, gdy większość osób próbuje ograniczyć produkcję śmieci, istnieją ludzie którzy wciąż nie patrzą na to jaki wpływ mają nasze działania. Na przykład kiedy zamawiasz coś z internetu, zwracasz uwagę na to jak coś je zapakowane lub czy kupując warzywa i owoce pakujesz je w foliówki? Osobom, których fotografie zaraz zobaczysz, przejmują się środowiskiem […]

17 przykładów na to, że dobre projektowanie może iść w parze z poszanowaniem przyrody

Czy nie można by sprawić, że rosnące drzewo staje się częścią danego wnętrza zamiast je wycinać? Lub czy stworzenie zielonego mostu nad autostradą, tak aby dzikie zwierzęta mogły swobodnie przedostać się z jednej strony lasu na drugą jest tak problematyczne? Te małe i dla niektórych, nie znaczące rzeczy, w rzeczywistości mają ogromną różnicę, zwłaszcza w […]

Kenijskie cegły z plastikowych odpadów są mocniejsze od betonowych bloczków! Twórczy recykling

Obecnie na wiele sposobów próbujemy wykorzystywać zużyty plastik. Jednakże jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby wykorzystać go jako budulec. Aż do teraz! Cegła z plastiku Kenijka Nzambi Matee to 29-letnia założycielka Gjenge Makers LTD czyli firmy, która produkuje cegły z plastiku. To właśnie ona wpadła także na pomysł w jaki sposób zamienić setki ton […]

Capsula Mundi – ekologiczne podejście do kwestii pochówku. Każdy może zamienić się w drzewo

Każdego roku cmentarze znacząco powiększają swoją powierzchnię i anektują nowe grunty w przestrzeni miejskiej. A gdyby tak zamiast nowych nekropolii zaczęły powstawać lasy? Rozwiązaniem jest Capsula Mundi. Ludzkie ciało w służbie zieleni Anne Citelli i Raoul Bretzel to duet włoskich projektantów, którzy opracowali alternatywną metodę pochówku. Stworzyli Capsulę Mundi, czyli organiczną i biodegradowalną kapsułę przypominającą […]