Chcesz mieć kolorowy dywan w ogrodzie? Zacznij sadzić krokusy
Pojawiające się krokusy to najlepszy znak, że wiosna jest bliżej, niż myślimy. Te wiosenne kwiaty prezentują się bajkowo, a najbardziej znane są krokusy z Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Jeśli zawsze marzyłeś o kwietnym dywanie z tych roślin w ogrodzie, to koniecznie musisz wiedzieć, kiedy i jak sadzić krokusy do gruntu.
12.03.2024 12:51
Krokusy obok przebiśniegów, hiacyntów oraz żonkili niezwykle cieszą nasze oczy swoimi barwami. Najczęściej można zobaczyć fioletowe, żółte oraz białe odmiany (zdarzają się też pomarańczowe, a nawet niebieskie krokusy). Wybór tych wiosennych kwiatów jest nieograniczony, ale nadal mało osób wie, jak powinno się sadzić oraz pielęgnować krokusy na działce.
Kiedy sadzić krokusy do gruntu?
Jeśli chcesz mieć ogród pełen krokusów na wiosnę, to musisz pomyśleć o tym, co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Najlepiej sadzić krokusy do gruntu na jesień, a idealnym terminem będzie przełom września oraz października. Dla cebulek krokusów ważne jest to, aby trafiły do żyznej gleby, która sprawi, że będą zdrowo rosnąć przez kilka ładnych lat. Krokusów pod żadnym pozorem nie wykopujemy na zimę, ponieważ mróz, jak również śnieg nie jest im straszny. Cebulki tych wiosennych kwiatów są pokryte woskową skórką, która działa niczym płaszcz ochronny przed warunkami atmosferycznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zanim kupisz cebulki krokusów, koniecznie pamiętaj o tym, że kwiaty te znajdują się pod ścisłą ochroną i nie wolno ich zrywać lub deptać. Krokusy kwitną tylko na przełomie marca i kwietnia, a potem zaczynają zamierać, co nie oznacza, że powinniśmy przestać o nie dbać. Kwiaty te warto podlewać aż do zaschnięcia ich liści, a jeśli są posadzone na trawniku, to wstrzymać się z jego wiosennym koszeniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że krokusy rosną z roku na rok z tzw. bulw potomnych, które wytwarzają się z jednej cebulki! Jak sadzić i pielęgnować krokusy w ogrodzie?
Jak sadzić i dbać o krokusy?
Sadzenie krokusów na wiosnę nie sprawi, że nasze cebulki błyskawicznie odbiją z ziemi i w ciągu kilku tygodni pokryją ogród kolorowym kwietnym dywanem. Nie oznacza to jednak, że możemy o nim zapomnieć. Przed zakupem cebulek krokusa trzeba wiedzieć, jak poprawnie się z nimi obchodzić. Najlepiej będzie zasadzić krokusy w słonecznym miejscu oraz umiarkowanie wilgotnej glebie, ponieważ rośliny te źle znoszą nadmiar wody. Do tego przyda się łopata lub kolec, dzięki którym wykopiemy dołki na głębokość maksymalnie 10 cm.
Wtedy dobrze jest sadzić je grupami lub pojedynczo w zależności od tego, na jakim krokusowym efekcie nam zależy. Kluczowa w sadzeniu krokusów jest odległość między kwiatami, a idealne odstępy również wynoszą około 10 cm. Cebulki umieszczamy w glebie czubkiem do góry, a potem przysypujemy warstwą ziemi, podlewamy oraz ściółkujemy korą lub torfem.
Krokusy możemy wykopać dopiero, po co najmniej 4 latach lub wtedy, kiedy nie kwitną, a zasychają. Zabieg ten powinien być przeprowadzony na krokusach w czerwcu, co sprawi, że dokładnie sprawdzimy kondycję ich cebulek. Jeśli są chore, to należy je wyrzucić i zakupić nowe, a zdrowe okazy krokusów trzeba przechować w przewiewnej torbie na jesienne rozsady. Dzięki tym trikom co roku będziesz miał krokusowy dywan w ogrodzie!