PoradyĆwiczą dwa razy w tygodniu i chudną. Kim są weekendowi wojownicy?

Ćwiczą dwa razy w tygodniu i chudną. Kim są weekendowi wojownicy?

Trening w domu.
Trening w domu.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Oliver Rossi
22.03.2024 07:53

Jak wszyscy wiedzą, ruch to zdrowie. Według ekspertów nie ma jednak lepszego środka do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Nie wszyscy jednak lubią aktywność fizyczną. Czy słyszałeś o weekendowych wojownikach? Chudną, chociaż wcale dużo nie ćwiczą!

Istnieje takie powiedzenie: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Coś w tym na pewno jest, ponieważ jeśli regularnie uprawiamy aktywność fizyczną, to mamy więcej energii do życia. Sport nie tylko dostarcza endorfin, ale również buduje naszą sylwetkę oraz wpływa na sprawność i kondycję.

Wiele osób zastanawia się jednak, jak schudnąć bez ćwiczeń. Może być to trudne. Otóż oprócz diety, aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w całym procesie redukcji wagi. Okazuje się jednak, że nie trzeba trenować codziennie. Kim są jednak weekendowi wojownicy? Całkiem możliwe, że ich sposób pomoże ci schudnąć!

Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć?

Odchudzanie to długotrwały proces, na który składają się odpowiednia dieta oraz ruch. Chęć zgubienia nadprogramowych kilogramów zazwyczaj u wielu ludzi pojawia się na wiosnę. Dużą grupę osób zapewne ucieszy więc informacja, że według najnowszych wyników badań nie ma większego znaczenia czy ćwiczysz np. codziennie, czy jednak ograniczasz aktywność fizyczną do jednego lub dwóch dni w tygodniu.

Według naukowców w obu tych przypadkach będziesz chudnąć. Mowa o badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie The Obesity Society. Czy w takim razie osoby, które ćwiczą tylko w weekendy, mogą mieć realne szanse na schudnięcie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co wykazły badania?

Jak podaje portal mp.pl, naukowcy poddali badaniom ponad 9 600 uczestników National Health and Nutrition Examination Survey. Wszyscy mieścili się w przedziale wiekowym między 20 a 59 lat. Jedną z autorek badania opublikowanego w czasopiśmie The Obesity Society jest Lihua Zhang. Jej zdaniem:

Wzorzec weekendowego wojownika jest wart promowania u osób, które nie są w stanie osiągnąć zalecanej częstotliwości [ćwiczeń] w obecnych wytycznych

Dodatkowo badaczka zasugerowała, że wyniki tych badań mają znaczenie zwłaszcza dla osób, które wykonują wymagające zawody, które charakteryzują się przebywaniem długo w pozycji siedzącej. To są właśnie weekendowi wojownicy, którzy walczą o lepszą wersję siebie dopiero po zakończeniu tygodnia pracy. Z powodu braku czasu oraz nadmiaru obowiązków robią to tylko przez jeden lub dwa dni w tygodniu.

Według badaczy takie treningi mogą być jednak równie skuteczne jak te, które są wykonywane znacznie częściej. Dodatkowo Lihua Zhang podkreśliła, że istnieją specjalne zajęcia dedykowane weekendowym wojownikom. Mowa o wspinaczce, jeździe na rowerze, bieganiu lub długich pieszych wędrówkach. A wy jak często ćwiczycie?

Źródła: The Obesity Society; mp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także