Czujesz, że zbyt dużo zjadłeś? Sprawdź, co zrobić, by poczuć się lepiej
Pyszne jedzenie ma to do siebie, że nie ważne, ile już zjedliśmy, mamy ochotę na kolejną porcję. Nasz organizm szybko weryfikuje swoje możliwości, a skutkiem ubocznym opychania się jest przejedzenie. Uczucie przesadnej sytości, nudności i ból brzucha to tylko kilka skutków ubocznych, jakie mogą nam towarzyszyć. Jak w takim razie zwalczyć objawy i ulżyć sobie w bólu?
08.02.2024 | aktual.: 08.02.2024 16:14
Przejedzenie to stan, który towarzyszy nam w momencie spożycia zbyt dużej ilości pokarmu, którego nasz żołądek nie jest w stanie odpowiednio strawić. Ciężkość możemy odczuwać nawet przez kilka godzin. Istnieje wiele domowych trików na poradzenie sobie z tym problemem. Warto je poznać, by w nagłej sytuacji zwalczyć efekty uboczne przejedzenia.
Czy przejedzenie jest groźne dla zdrowia?
Jeśli przejedzenie zdarza ci się raz na jakiś czas, np. w okresie świątecznym, to nie musisz się specjalnie obawiać o swoje zdrowie. Gorzej, gdy dzieje się tak notorycznie, bo zwyczajnie nie potrafisz odmówić sobie jedzenia. Może to być oznaką problemów z odżywianiem, które najczęściej są spowodowane złym stanem psychicznym.
Objadanie się ma swoje konsekwencje, o których mówi się zdecydowanie zbyt mało. Pierwsze z nich to nadwaga i otyłość, wynikające z nadwyżki kalorycznej w diecie. Nadmierne spożywanie pokarmów to prosta droga do podwyższenia cholesterolu we krwi, stłuszczenia wątroby czy złego samopoczucia. Jeśli uwielbiasz próbować różne potrawy, a przejedzenie przychodzi ci z łatwością, spróbuj, jeść możliwie najwolniej jak się da. W ten sposób oszukasz mózg, który będzie wysyłał sygnały, że jesteś już pełny, bo jesz od dłuższego czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co pomaga na przejedzenie?
Uczucie ciężkości i problemy z trawieniem to okropne dolegliwości, których chcemy się jak najszybciej pozbyć. Nim będziesz szukać pomocy w aptece, wypróbuj kilka domowych sposobów, które pomogą zwalczyć uczucie przejedzenia już w kilka chwil.
Pierwsza propozycja to wybranie się na spacer. Choć wydaje się, że nasze ciało jest ciężkie i niezdolne do przemieszczania, warto przyjąć stojącą pozycję, która nie będzie uciskać żołądka i pobudzi krew do przepływu. W międzyczasie pij ciepłe, niesłodzone herbaty i kompot. Ogrzeją żołądek oraz pomogą w trawieniu. Jeśli przejedzeniu towarzyszy uczucie zgagi, koniecznie wypij wodę z odrobiną sody oczyszczonej i kilkoma kroplami cytryny. Zasadowy odczyn zwalczy kwas żołądkowy, który pali nas w przełyku.
Nie od dziś wiadomo, że na wszelkie niestrawności najlepsze są zioła. Napar z rumianku, mięty, kopru czy dzikiej róży powinien załagodzić objawy przejedzenia. Jeśli czujesz, że brzuch w dalszym ciągu boli, skorzystaj z ciepłych okładów i kąpieli. Woda wyciąga ból oraz pomaga się zrelaksować. Ostatnią deską ratunku na przejedzenie będzie zażycie tabletek z apteki, lecz nim to zrobisz, warto przetestować naturalne sposoby.