NewsyMożna wziąć ślub kościelny bez bierzmowania? Całkowite zaskoczenie

Można wziąć ślub kościelny bez bierzmowania? Całkowite zaskoczenie

Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?
Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Wedding Photography
08.04.2024 14:51

Ślub kościelny to wielkie wydarzenie. Biorą go zarówno osoby wierzące, jak i wierzące i... niepraktykujące. Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest możliwy? Okazuje się, że tak. Na co się powołać? Jak rozmawiać z księdzem? Wyjaśniamy.

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Ślubujemy miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że nie opuścimy ukochanej osoby aż do śmierci. Uroczystości kościelnej towarzyszy odczytanie listu do Koryntian i wzruszający dźwięk organów. Do tej pory myślano, że jeśli ktoś nie otrzymał sakramentu bierzmowania, nie ma co myśleć o takim wydarzeniu ze swoim udziałem w roli głównej. Czy słusznie?

Zawarcie sakramentu małżeństwa to bardzo wzniosła uroczystość. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ślub kościelny. Mogłoby się wydawać, że bierzmowanie jest ku temu warunkiem koniecznym. Czy aby na pewno? Wyjaśniamy, czy ślub bez bierzmowania może się udać.

Bierzmowanie, czyli jeden z najważniejszych sakramentów

Bierzmowanie to jeden z siedmiu sakramentów. Odbywa się kilka lat po pierwszej komunii świętej, pomiędzy 14. a 18. rokiem życia, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjąć go później. Dlaczego bierzmowanie jest tak ważne? Sakrament ten umacnia wiarę i umożliwia przyjęcie daru od Ducha Świętego. To bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego gorliwego katolika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o kryzysie w kościele. Coraz więcej osób odchodzi od wiary. Rodzice rezygnują z posyłania dzieci na religię, a nastolatkowie nie podchodzą do bierzmowania. Czy świadoma rezygnacja z bierzmowania uniemożliwia wzięcie ślubu?

Okazuje się, że nie. Taka sytuacja została opisana w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

"§ 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności" - czytamy. Przyjęcie bierzmowania nie jest więc przed ślubem wymagane, ale nie podlega wątpliwości, że zalecane.

Czy ślub kościelny bez bierzmowania jest możliwy?

Wielu kapłanów odmawia udzielenia ślubu kościelnego bez wcześniejszego przyjęcia bierzmowania. Uważają, że zawarcie związku małżeńskiego bez jednego z najważniejszych sakramentów jest niepełne. W świetle obowiązującego prawa jest to niemożliwe. Ksiądz nie ma prawa odmówić udzielenia ślubu ze względu na brak bierzmowania. Można powołać się na przytoczony przepis z Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Jeśli kapłan nie będzie chciał odpuścić, warto poszukać innej parafii. Jest jednak jeszcze jedno wyjście. Każda przyszła para młoda jest zobowiązana do uczęszczania na nauki przedślubne. W trakcie kursu można przystąpić do sakramentu. Ksiądz z pewnością nie będzie robił ku temu problemów. Jak widać, ślub bez bierzmowania jest możliwy, a niezgoda na udzielenie ślubu jest niezgodna z naukami kościoła.

Źródło: Parafie.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także