NewsyDlaczego w windzie jest lustro? Nie służy tylko do pstrykania selfie

Dlaczego w windzie jest lustro? Nie służy tylko do pstrykania selfie

Kobieta robi zdjęcie w windzie
Kobieta robi zdjęcie w windzie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aliaksandr Liulkovich
11.02.2024 16:55

Podróże windą dla wielu z nas są codziennością. Urządzenie to coraz częściej jest standardem w blokach, biurowcach czy budynkach administracji. Jest to z pewnością ogromne ułatwienia dla wielu osób. Dlaczego jednak w każdej widzie jest zamontowane lustro?

Winda może być nazywana również dźwigiem osobowym. Montowanie ich w budynkach stało się już europejskim standardem. Korzystają z nich nie tylko starsi wiekiem lub niepełnosprawni, ale też osoby młode. Obecnie mimo znajdujących się w blokach schodów, praktycznie każdy wybiera poruszanie się za pomocą windy. Trudno się zresztą dziwić takim wyborom. Dzięki windom przemieszczamy się szybciej i nie musimy pokonywać dziesiątek, a nawet setek schodów. Wielu zwłaszcza młodych ludzi lubi podczas podróży windą zrobić sobie selfie w lustrze. Do czego jednak tak naprawdę służą lustra, które są montowane w windach? Prawda może was zaskoczyć!

Dlaczego w windach montowane są lustra?

Niektórzy mogą myśleć, że lustro w windzie służy tylko do sprawdzenia swojego wyglądu lub do zrobienia sobie zdjęcia. Nie jest to jednak prawda. Lustra w windach odgrywają bardzo ważną rolę. Okazuje się, że specjalnie zamontowana powierzchnia pokazująca nasze odbicie, zapewnia nam w windzie bezpieczeństwo. Na czym to dokładnie polega? Otóż lustro w windzie pozwala nam zobaczyć pasażerów, którzy np. znajdują się za nami. Dzięki temu mamy możliwość obserwować czy współpasażerowie nie mają wobec nas jakichś niebezpiecznych zamiarów. Lustro w windzie znacznie ogranicza różne przejawy wandalizmu. Dodatkowo zapewnia komfort podróżnych oraz walory estetyczne. Winda to ciasne urządzenie więc lustro optycznie je powiększa i dzięki temu pomaga również w podróży osobom z klaustrofobią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lustra w windach ułatwiają podróż niepełnosprawnym

Lustra w windzie mają tak naprawdę wiele funkcji i zastosowań. Nie tylko przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa, komfortu oraz ogólnej estetyki, ale również mogą ułatwiać korzystanie z windy osobom niepełnosprawnym. Jak to dokładnie wygląda? Otóż windy są zazwyczaj ciasnymi pomieszczeniami. Dzięki zamontowanym lustrom zwiększa się jednak w windzie pole widzenia człowieka. Dzięki temu zabiegowi niepełnosprawnym łatwiej jest kierować wózkiem.

Ciekawostką jest, że pierwsze lustra w windach zaczęto montować w Ameryce. Tamtejsi pasażerowie skarżyli się na nudę podczas tej kilkuminutowej podróży. Z tego też powodu konstruktorzy wind wpadli na pomysł, aby zamontować na jednej ze ścian...lustra. Jak widać, zabieg ten okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Od tego czasu pasażerowie raczej nigdy już nie narzekają na długość swoich podróży windą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także