Drzemki mocy stawiają na nogi lepiej niż kawa. Stosował je Salvador Dali
Naukowcy przekonują, że "drzemki mocy" pobudzą cię bardziej niż kawa. Praktykował je sam Salvador Dali, jeden z największych artystów w historii. Wyjaśniamy, na czym polegają drzemki mocy i jak je stosować.
Niewyspanie może dawać się we znaki. Konsekwencje jednej nieprzespanej nocy czasami ciągną się przez kolejny tydzień. Większość z nas ratuje się czym może. Sięgamy po kawę czy napoje z wysoką zawartością kofeiny. Niestety, ta substancja pobudza nas tylko na chwilę. Po dwóch godzinach zmęczenie jest odczuwalne bardziej niż wcześniej.
Jak pobudzić swój umysł? Naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego są zdania, że jedynym skutecznym rozwiązaniem są tzw. drzemki mocy. Praktykował je sam Salvador Dali, jeden z najsłynniejszych artystów na świecie. Jak przeprowadzić drzemkę mocy? Jakie korzyści za sobą niesie? Wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysły na pranie 2023 LUTY
Czym jest drzemka mocy?
Drzemki mocy, czyli "power nap" to metoda radzenia sobie z kryzysem twórczym czy przemęczeniem, którą stosował sam Salvador Dali czy Thomas Edison. Polega ona na krótkim śnie. Nie może on jednak trwać tyle, ile chcemy. Musimy obudzić się w odpowiednim momencie. Kilka minut po zamknięciu oczu powinniśmy zacząć "odpływać". Nasze gałki oczne nadal będą się poruszać, a my będziemy świadomi tego, że zasypiamy.
Ten stan nazywany jest hipnagogią. To coś pomiędzy snem a świadomością. Po chwili powinniśmy zapaść w płytki, ale bardzo regenerujący sen. Od tego momentu drzemka powinna trwać 20 minut — nie dłużej. Mimo tak krótkiego czasu snu organizm będzie miał szansę się w pełni zregenerować.
Kiedy przeprowadzać drzemki mocy?
Salvador Dali był wielkim fanem drzemek mocy. Cenił je tak bardzo, że poświęcił im fragment w swojej książce "50 Secrets of Magic Craftsmanship". Zdaniem artysty krótka drzemka jest "niczym duchowa kropla anyżu dla duszy, unosząca się w kostce cukru ciała".
Naukowcy od lat przekonują, że drzemki to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego mózgu, ale i ciała. Powinno się je przeprowadzać wczesnym południem. Taka krótka drzemka wspiera prawidłowe działanie naszego zegara biologicznego, układu odpornościowego i nerwowego. Co ważne, w ten sposób zredukujesz stres do minimum. Każdy z nas zasługuje na wypoczynek.