PoradyPrzerzuciłam poduszkę na drugą stronę łóżka. Pozbyłam się kilku problemów

Przerzuciłam poduszkę na drugą stronę łóżka. Pozbyłam się kilku problemów

Kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, chcemy jak najszybciej znaleźć się w ciepłym pomieszczeniu. Szukamy źródeł ciepła, nawet w nocy. Wiele osób świadomie rezygnuje z ciepłej piżamy czy skarpet. Zamiast okrycia, przysuwamy łóżko do grzejnika. To błąd, który może kosztować nas... zdrowie i urodę.

Spanie z głową przy grzejniku.
Spanie z głową przy grzejniku.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Shane

Zimą szukamy źródła ciepła. To całkowicie naturalne zjawisko, które towarzyszy nam od zarania dziejów. Ubieramy się na cebulkę, nosimy ze sobą podgrzewacze czy termosy z ciepłą herbatą. Problem pojawia się nocą. Wiele osób nie wyobraża sobie spania w dwuczęściowej piżamie, czy w owianych złą sławą skarpetach.

Zamiast dodatkowej warstwy ubrań przestawiamy łóżko tuż obok grzejnika. To błąd, który może nas wiele kosztować. Okazuje się, że wysoka temperatura i suche powietrze mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Kiedy śpisz z głową zbyt blisko grzejnika, obudzisz się niewyspany i zmęczony, a twoja skóra robi się przesuszona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

7 sposobów na czysty dom

Śpisz z głową przy grzejniku? To błąd, który może cię wiele kosztować

Nasze mózgi pracują o wiele lepiej w chłodnym otoczeniu, co zostało udowodnione naukowo. Nadmiar ciepłego powietrza może być szkodliwy, a do tego, zaburza prawidłowy cykl snu. Spanie z głową zbyt blisko grzejnika może powodować silne bóle głowy, bezsenność, zmęczenie i drażliwość. Zdaniem dr Cameron Van den Heuvel z Uniwersytetu w Adelajdzie wyższa temperatura utrudnia zasypianie i negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Ogrzewanie może również negatywnie wpływać na naszą skórę, powodując jej przesuszenie i zaczerwienienie. Skóra szybko traci całe nawilżenie, co sprawia, że zmarszczki stają się szybciej widoczne, a cera robi się szara i matowa. To jeszcze nie wszystko. Spanie z głową przy grzejniku może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. Jeśli chcesz uniknąć codziennego mycia włosów, postaraj się nie spać przy grzejniku.

Jak zadbać o zdrowy sen zimą?

Spanie z głową przy nagrzanym grzejniku może również prowadzić do problemów z oddychaniem. Przesuszone powietrze negatywnie wpływa na błony śluzowe, co może skutkować kaszlem, katarem, a nawet bólem gardła zaraz po przebudzeniu.

Można tego uniknąć. Pamiętaj o tym, aby codziennie przewietrzyć sypialnię, chociażby przez 15 minut, niezależnie od pogody. Oczywiście, odpowiednia temperatura zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Nie wyobrażasz sobie spania w chłodnej sypialni? Nie musisz wyłączać grzejnika na noc. Wystarczy, że przestawisz łóżko tak, aby twoja głowa była jak najdalej od głównego źródła ciepła.