InspiracjePomysłyFutro niedźwiedzi polarnych wcale nie jest białe. To tylko złudzenie

Futro niedźwiedzi polarnych wcale nie jest białe. To tylko złudzenie

Niedźwiedź polarny to nie puszysty biały miś, a groźne zwierzę, które w wyniku ewolucji dostosowało się do warunków panujących na terenie mroźnej północy. Poluje zarówno na lądzie jak i pod wodą, co sprawia, że jego umiejętności są nieco inne, niż u reszty gatunku. Co go wyróżnia i dlaczego nie warto z nim igrać?

Niedźwiedź polarny z potomstwem.
Niedźwiedź polarny z potomstwem.
Źródło zdjęć: © Freepik | gudkov

13.01.2024 14:07

Niedźwiedź polarny to istota pełna sprzeczności. Ludzie widzą w nim "maszynę do zabijania", a naukowcy troskliwego rodzica, który oddałby życie za swoje potomstwo. Co ciekawe, biały miś ewoluował na przestrzeni setek lat i nauczył się wielu rzeczy, których nie potrafią inne niedźwiedzie. Co takiego wyróżnia go na tle innych przedstawicieli gatunku?

Niedźwiedź polarny to niesamowite zwierze

Warunki panujące na półkuli północnej nie są dla każdego. Wiele zwierząt nie przetrwałoby tam dnia, gdyż śnieżna pustynia to śmiertelna kraina, gdzie tylko najmocniejsi mają okazję przeżyć. Miś polarny nie miał za dużego wyboru i musiał się dopasować do panujących tam warunków, przez co na przełomie lat udoskonaliły swoje umiejętności. Jedną z nich jest nauka polowania pod wodą, czego inne, żyjące na ziemi niedźwiedzie nie są w stanie zrobić.

Dorosłe osobniki potrafią osiągnąć do trzech metrów długości ciała i ok. 500 kg wagi. Samice są nieco mniejsze, lecz nie jest to znacząca różnica. Poza imponującym gabarytem, niedźwiedź polarny jest pokryty grubą warstwą futra, która znajduje się nawet między poduszkami palcowymi.

Ponadto ciekawą cechą, której próżno szukać u innych przedstawicieli, są błony pławne, które pomagają w funkcjonowaniu pod wodą. Niezwykłym odkryciem naukowym było potwierdzenie tezy, że futro niedźwiedzi pochłania promieniowanie UV. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, lecz naukowcy są zdania, że pomaga im to w regeneracji i odzyskiwaniu sił. Cóż, byłoby to bardzo rozsądne, patrząc na to, w jakich warunkach przyszło im żyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Futro niedźwiedzia wcale nie jest białe!

Kolor futra, jaki widzi człowiek to jedynie złudzenie optyczne, wynikające z załamania światła i działania promieni UV. Sierść niedźwiedzia jest przeźroczysta. Wynika to z bezbarwnego rdzenia pojedynczych włosów. Właśnie dlatego "latem" futro staje się żółte, a w przypadku niedźwiedzi trzymanych w niewoli zaczyna zielenieć.

Futro niedźwiedzia nie jest białe.
Futro niedźwiedzia nie jest białe.© Freepik | erik-karits-2093459

Jak to możliwe, że miś zmienia kolor? Tu znowu kłania się kwestia nauki, która mówi, że futro to idealne miejsce do rozwoju alg i glonów. Właściwa temperatura i wilgotność to idealna pożywka dla tego typu organizmów. Osobniki hodowane w niewoli często są poddawane specjalnym zabiegom, które mają na celu rozjaśnienie futra i pozbycie się zielonego odcienia.