×

Przez to wiele osób pyta, jak prać ubrania do ćwiczeń, aby przestały śmierdzieć

Każdy, kto dba o dobrą formę i kondycję fizyczną, ma wykupiony karnet na siłownię lub ćwiczy sam w zaciszu domowym. Jednak, aby móc poruszać się swobodnie i wygodnie wykonywać ćwiczenia, inwestuje w odzież sportową. Ta zaś, kiedy nasiąknie potem (co przecież jest nieuniknione), nie daje się później doprać. Wciąż czuć na niej ten przykry zapach. Poznaj, jak prać ubrania do ćwiczeń, aby pozbyć się tego problemu.

Twoje sportowe bluzki śmierdzą pod pachami pomimo tego, że właśnie wyciągnąłeś je z pralki? Ponowne pranie w takich samych warunkach też nie pomoże – tu potrzeba czegoś więcej…

w czym prać ubrania do ćwiczeń
W czym prać ubrania do ćwiczeń, aby nie śmierdziały potem? Fot. Freepik.com

 

Dlaczego wyprane ubrania sportowe nadal śmierdzą potem?

Dzieje się tak dlatego, że odzież sportowa zwykle wykonana jest z mocno rozciągliwego materiału. Bakterie i pot gromadzą się w jej włóknach, które po ściągnięciu z ciała kurczą się, co dosłownie zamyka całą woń w środku.

Aby skuteczniej wyprać ciuchy do ćwiczeń, wlewasz do pralki większą ilość detergentu niż zwykle? To Twój fundamentalny błąd! Nagromadzenie mydlin dodatkowo oblepia włókna, nie dając im szans na dopranie.

jak prać ubrania do ćwiczeń
Jak prać ubrania do ćwiczeń, aby nie śmierdziały? Fot. Freepik.com

 

Jak prać ubrania do ćwiczeń, aby zrobić to i skutecznie, i bezpiecznie?

Zbyt silne specyfiki mogłyby uszkodzić strukturę materiału. Najlepiej zastosować sprawdzone domowe sposoby, które staną na wysokości zadania.

  • Zanim włożysz przepoconą odzież sportową do pralki – wywróć ją na lewą stronę. Przecież to właśnie od wewnątrz jest najbardziej nasiąknięta potem.
  • Do szufladki na detergenty wlej tylko pół miarki płynu lub proszku do prania oraz dodaj 1 szklankę octu białego. To znany eliminator brzydkiego zapachu. Kiedy wyciągniesz pranie, może delikatnie pachnieć octem, ale nie martw się – ten zapach zniknie podczas suszenia. I co najważniejsze – teraz nie ma szans, by wyprane ubrania „zajeżdżały”… 😉
  • Jeśli masz taką możliwość, to susz je na świeżym powietrzu.
W czym prać ubrania do ćwiczeń, aby nie śmierdziały potem? Fot. Freepik.com

 

Jak zapobiegać wniknięciu zapachu potu w strukturę materiału?

  • Przede wszystkim pozwól im wyschnąć – przewietrz je, zanim wpakujesz do kosza na pranie. Mokre, spocone ubrania zalegające w koszu to idealne warunki dla rozwoju bakterii, co zaś wzmacnia odór!
  • Przekonaj się do dawkowania mniejszej ilości detergentu do prania. Im zaaplikujesz go więcej – tym mniej zostanie wypłukany z ubrań. Mydliny oblepią włókna materiału, a to przecież dodatkowa pożywka dla bakterii, które będą intensyfikować ten nieprzyjemny zapach!
  • Absolutnie nie używaj płynu do płukania czy zmiękczania tkanin! Zostawia na rozciągliwych ubraniach powłokę, która utrudnia przepływ powietrza podczas noszenia, a później skuteczne wypranie.
  • Staraj się używać detergentów przeznaczonych specjalnie do prania ubrań sportowych – mają silniejsze działanie.
  • Nie susz ich w ciepłej temperaturze – gorące powietrze wzmacnia zapachy!

Piorąc sportowe buty w pralce włóż do bębna jeszcze jedną rzecz, a będą jak nowe i wcale się nie zniszczą!

 

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów sportowych? Jest na to bardzo prosty, a niezwykle skuteczny sposób!

Może Cię zainteresować