Jak sadzić czosnek? Zrób to w 5 krokach, a wyrosną główki wielkości pięści
Wiosenne prace ogrodowe dopiero przed nami, co wcale nie oznacza, że musimy jeszcze czekać na cieplejszą pogodę. Przygotowanie gleby pod rozsady oraz zaplanowanie sadzenia to klucze do sukcesu, a w zasadzie bujnych i obfitych plonów. Jeśli zastanawiasz się, kiedy i jak sadzić czosnek, to musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim główki czosnku będą ogromne oraz smaczne.
05.03.2024 10:54
Ciężko wyobrazić sobie nasze grządki bez czosnku, który zaraz po cebuli jest podstawowym warzywem przydatnym w kuchni. Zasadzone ząbki czosnku będą nie tylko smakowitym rarytasem, ale też pomogą innym roślinom we wzroście, a nawet ochronią je przed inwazją szkodników lub chorób. Jak sadzić czosnek w ogrodzie? Pamiętaj o tych 5 zasadach, a nigdy się nie zawiedziesz, bo plony będą ogromne.
Co zrobić, żeby główki czosnku były duże?
Zanim z radością zabierzesz się do pracy, to koniecznie zwróć uwagę na to, jak przygotować ząbki czosnku do sadzenia. Ten etap jest niezwykle ważny, ponieważ gwarantuje nam duże główki czosnku. Nie bez znaczenia jest także odmiana czosnku, a ogrodnicy uwielbiają czosnek pospolity, słoniowy oraz bulwiasty. Najlepiej sadzić największe ząbki czosnku, ponieważ to one dadzą nam najlepsze oraz najokazalsze plony. Kluczowe jest to, aby nie obierać czosnku do sadzenia oraz zachować jego twardą piętkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopiero teraz możesz przygotować grządkę pod sadzenie czosnku, a najlepiej zrobić to w równych rzędach. Do wyznaczenia odpowiednich i przejrzystych odległości w sadzeniu czosnku przyda się nie tylko sznurek, ale również paliki. Najlepiej rozwinąć je w odstępach około 30 cm od siebie, ale czy to znaczy, że od razu można sadzić do nich czosnek? Zanim złapiesz za ząbki czosnku, to sięgnij po pikownik i zrób nim otwory w ziemi na głębokość około 3 cm w odległości 10 cm od siebie.
Kiedy i jak sadzi się czosnek?
Najlepszym terminem na sadzenie czosnku jest wiosna, a w zasadzie przełom marca i kwietnia. Nie oznacza do jednak, że jesienią nie możemy sadzić czosnku. Wtedy idealnym terminem będzie koniec października oraz początek listopada. Wiosenne rozsady wcześniej przygotowanego czosnku są proste, a wystarczy włożyć do przygotowanych dołków po jednym ząbku warzywa. Podczas sadzenia czosnku pamiętaj o tym, aby jego twarda piętka znajdowała się w ziemi, ponieważ to z niej wykształcą się korzenie.
Tak zasadzony czosnek będzie rósł zdrowo, a plonów możesz spodziewać się w samym szczycie sezonu. Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się twój obowiązek jego pielęgnacji. Koniecznie pamiętaj o tym, aby wokół posadzonego czosnku wyrywać chwastytarget="_blank"> oraz ostrożnie spulchniać glebę. Jeśli nie masz czasu, to podstaw na sadzenie czosnku pod folią do mulczowania. Dzięki niej nasz czosnek nie będzie miał zielska, a przy okazji zapewnisz mu ciepłe podłoże do wzrostu.
Największym zagrożeniem dla ząbków czosnku jest wilgoć, która może doprowadzić nawet do gnicia rośliny, więc lepiej odpuść jej hojne podlewanie. Pierwsze duże główki czosnku pojawią się po około 4 miesiącach od ich posadzenia, a będą o tym świadczyć zwiędnięte liście czosnku. Wtedy wystarczy delikatnie wyciągnąć warzywo z ziemi oraz wysuszyć je przez co najmniej dziesięć dni w przewiewnym miejscu. Teraz już zawsze będziesz pamiętał o tym, jak posadzić czosnek poprawnie.