×

10 prostych wskazówek jak samemu zrobić dobre zdjęcia. Będą wychodziły genialnie!

Aparaty fotograficzne mamy w każdej komórce, pomimo tego znaczna część z nas wciąż robi kiepskie zdjęcia. Oto 10 prostych do wdrożenia pro-tipów, które sprawią, że Twoje foty będą wyglądały o niebo lepiej.

1. Nigdy dość światła

Może dla Ciebie wszystko jest dość oświetlone, ale w oku kamery nie będzie to tak wyglądało. Wszyscy profesjonalni fotografowie kochają światło. Zrób kilka fotek na słońcu i kilka fotek w wieczornych warunkach i zrozumiesz dlaczego. To nie znaczy, że w tych drugich nie da się fotografować, tyle że jest to kwestia umiejętności, a nie sprzętu.

2. Znaj swój aparat

Mnóstwo przycisków, a Ty wiesz jedynie jak wyzwolić migawkę? Czas zapoznać się ze swoim własnym aparatem. Wcale nie potrzebujesz lepszego sprzętu, by robić dobre zdjęcia, tylko większej wiedzy pozwalającej Ci naprawdę wykorzystać to, co masz.

3. Set and settings

Dobrze dobrana miejscówka jest ogromnie ważna. Jeśli myślisz, że w każdych okolicznościach zrobisz dobry portret danej osoby, to… powodzenia! będziesz go potrzebować co nie miara. W odpowiednim miejscu znajdziesz i właściwe oświetlenie i tło współgrające z osoba, którą chcesz sportretować.

4. Szczery uśmiech

Jeśli chcesz wywołać szczery, prawdziwy uśmiech na czyichś ustach, to raczej nie osiągniesz tego domagając się go sekundę przed fotką. Stwórz atmosferę, w której portretowanej osobie naprawdę będzie chciało się śmiać, a poczujesz różnicę.

5. Bohater kadru

Nie zawsze warto portretowaną osobę czynić bohaterem kadru, czasem zdjęcie będzie miało dużo silniejszą wymowę, jeśli się będzie koncertowało na czymś innym, a postać będzie na nim „przy okazji”.

6. Prosto w oczy

Zdjęcie nabierze dużej intensywności, jeśli uwiecznisz na nim postać, która będzie się patrzyła prosto w oczy w obiektyw. Efekt będzie równie mocny nawet jeśli osoba będzie onieśmielona aparatem, ważne jedynie jest to by patrzyła się w aparat z dużą intensywnością.

7. Stosuj nieoczywiste perspektywy

Staraj się odbiec od schematów klastycznych zdjęć i spojrzyj na fotografowaną osobą/obiekt z niecodziennej perspektywy. Może Cię zadziwić jak efektowne okaże się zrobienie zdjęcia komuś z „lotu ptaka”.

8. Nie bój się pokierować swoimi modelami

Nie, wcale ie jest dobrze, tak, jak się ktoś ustawił do zdjęcia. I on i Ty będziecie bardziej zadowoleni, jeśli ta osoba wypadnie dobrze, więc nie bój się ją przestawić tak, by wpasowywała się w Twój pomysł. Gdy zobaczy efekt będzie Ci za to wdzięczna.

9. Skoncentruj się na jednym obiekcie/jednej osobie


Wiele zdjęć stara się przedstawić za dużo i wszystko naraz. Przez co właściwie nikogo nie przedstawiają. Staraj się skupić kadr na konkretnej osobie lub konkretnym przedmiocie.

10. Buduj opowieść


Zdjęcia mogą być sposobem w jakim opowiesz jakąś historię bez słów. Rób foty tak, by oglądające ich osoby zastanawiały się co stało się później.

 

Wybrane dla Ciebie

Kulisy sesji fotograficznych. 25 trików na to, jak zrobić całkowicie zjawiskowe zdjęcia!

Zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda praca fotografa oraz cały proces robienia zdjęć? Jak się okazuje, dobry pomysł to dopiero początek. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, trzeba wykazać się sporą kreatywnością. Przyda się też odrobina zręczności oraz gibkie ciało. 😉 Zajrzyj za kulisy fotograficznych sesji i poznaj tajniki pracy z aparatem w dłoni. 1. Kobieta w […]

21 pomysłowych zdjęć ojca z dziećmi… Bo mama ciągle pytała czy wszystko u nich w porządku

Zamieszkały w belgijskim Antwerpie Kenny Deuss zapytany któregoś dnia po raz kolejny przez swoją partnerkę o to czy u dzieci wszystko OK, miał dość odpowiadania w standardowy sposób. Zaczął robić zdjęcia które są prześmieszne. Oto kolekcja fot pokazujących przygody i wygłupy Kennego i jego dzieci: Alixa i Astera (zwracamy uwagę, że spora część fot jest […]

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

21 znanych turystycznych miejsc i zabytków przerobionych za pomocą kawałka papieru

Paperboyo to grafik, który uwielbia za pomocą papierowych wycinanek przerabiać znane i nieznane miejsca i nadawać im nowe znaczenie. Jego prace nieraz sa komiczne. Oto kolekcja jego przeróbek turystycznych miejscówek. #1 Święta tuż tuż… #2 Skręcony #3 Freddie Mercury #4 Filharmonia została rybką #5 Tu się raczej nie pływa #6 Nigdy już nie spojrzę tak […]

19 dowodów na to, że w życiu może być jak w filmie. Para podróżuje po świecie i odtwarza sceny z kinowych hitów

Judith i Robin to zakochani w sobie blogerzy, których pasją jest zwiedzanie świata. Para podróżuje do krajów, w których kręcone były znane produkcje filmowe. Wszystko po to, aby jak najlepiej odtworzyć kultowe sceny znane z kinowych hitów. Wychodzi im to znakomicie. 😉 Oto kolekcja najlepszych filmowych scen odtworzonych przez Judith i Robina. #1 Tenet (włoskie […]

20 zdjęć, które zabawią się ze wzrokiem każdego, kto im się dokładnie nie przyjrzy

Denis Cherim to fotograf, który lubi się bawić ludzkimi oczami. Fotografuje zwykłe rzeczy w sposób, który sprawia, że nasze zwoje mózgowe wariują i podpowiadają nam rzeczy, których na zdjęciu nie ma. Oto kolekcja jego najciekawszych prac. #1 Jasna i ciemna strona mocy #2 Podtrzyma? #3 Kiedy wkładasz serce we wszystko #4 Nie ten cień #5 […]